Věřitelé: Papcel v insolvenčním návrhu neuvedl všechen majetek | E15.cz

Věřitelé: Papcel v insolvenčním návrhu neuvedl všechen majetek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Výrobce papírenských strojů Papcel z Litovle na Olomoucku v insolvenčním návrhu, který na sebe podal minulý týden, podle některých věřitelů neuvedl veškerý svůj majetek. Například společnost Fajners dnes upozornila soud, že na seznamu chybí zásoby hutního materiálu za desítky milionů korun, což může v případě prohlášení konkurzu poškodit věřitele. Firma proto požádala soud, aby seznam majetku Papcelu prověřil. 

"Dle dostupných informací věřitele dlužník disponuje mimo jiné též majetkem v podobě zásob hutního materiálu přinejmenším v hodnotě desítek milionů korun, o kterém se však dlužník ve svém insolvenčním návrh nezmiňuje," napsal soudu advokát společnosti Fajners Jiří Janík. Podotkl, že podle informací společnosti Fajners podnik Papcel tento hutní materiál po zahájení insolvenčního řízení dál zpracovává, zřejmě kvůli splnění některých zakázek. Po prohlášení konkurzu tak může soud podle Janíka zjistit, že Papcel nedisponuje žádnými zásobami hutního materiálu nebo jen minimálním množství, což by poškodilo věřitele.

Se stejným podezřením se ve čtvrtek na soud obrátila společnost Nerezové výpalky, podle které Papcel zatajil část svého majetku. Na seznamu majetku podle jednatele Nerezových výpalků Jakuba Lukavce chybí skladové zásoby hutního, spotřebního a drobného materiálu. "Tímto žádám o provedení nápravy a doplnění veškerých skladových zásob dlužníka ke svému insolvenčnímu návrhu. V opačném případě dochází k protiprávnímu jednání," uvedl Lukavec.

Vedení Papcelu v insolvenčním návrhu vyčíslilo dluhy podniku na 418 milionů korun. Předseda představenstva Papcelu David Dostál v insolvenčním návrhu napsal, že firma je v úpadku pro platební neschopnost. Litovelský podnik má nyní dohodnuté zakázky za několik stovek milionů korun, které však kvůli nedůvěře bank není schopen realizovat. Společnost Papcel loni zaměstnávala v průměru 250 pracovníků.

Papcelu v roce 2018 klesly tržby o polovinu na 799 milionů korun z 1,626 miliardy korun v roce 2017. Litovelský výrobce papírenských strojů loni snížil ztrátu z předloňských 174 milionů korun na 94 milionů korun.

Významnou část loňského roku byla společnost Papcel podle Dostála prakticky paralyzována akcionářskými spory. "Tyto spory následně narušily důvěru financujících bank a došlo ke zpoplatnění části úvěrů a omezení nového bankovního financování," uvedl Dostál.

Akcionářská struktura Papcelu na začátku letošního roku doznala významné změny. Investiční společnost BHM Group prodala svůj padesátiprocentní podíl v Papcelu společnosti VEGA-HSH, kterou vlastní podnikatel Dostál. VEGA-HSH se tak opět stala stoprocentním majitelem Papcelu. Firma Papcel byla založena v roce 1950 a zajišťuje kusové dodávky, opravy, repase a rekonstrukce výrobních uzlů a celých papírenských technologií.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah