Výrobě kabelů pro letadla a obrněnce dominují ženy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Výrobě kabelů pro letadla a obrněnce dominují ženy

Pavel Otto

Pavel Otto

Na manuální zručnosti žen stojí už dvacet let byznys firmy Ray Service, která dodává součástky pro letouny Airbus a Boeing nebo pro americkou či německou vojenskou pozemní techniku. Spolu s Meoptou a dalšími českými podniky se má podílet na výrobě pásových obrněných transportérů pro armádu za více než pět desítek miliard korun.

„Naši zaměstnanci musí být schopni číst složité technické výkresy a schémata a zároveň rozumět, jaká je funkce jimi vyráběného zařízení v koncovém produktu,“ řekl Jakub Gabriel, výkonný ředitel a spolumajitel firmy Ray Service. Ta vyvíjí a nabízí speciální kabelové svazky a komponenty, elektromechanické celky a různá elektronická zařízení. Zaškolení zaměstnanců ve výrobě trvá půl roku až rok.

Kromě předních leteckých koncernů patří mezi zákazníky Ray Service i britská zbrojovka BAE Systems, německé Rheinmetall Defence a Krauss Maffei Wegmann nebo americko-španělská General Dynamics European Land Systems (GDELS).

Ženy působí v Ray Service na všech úrovních. „Máme deset šéfek výrobních týmů a nad nimi tři výrobní dispečerky. Na úrovni managementu pracují finanční ředitelka a personální ředitelka, ve středním managementu mají nezastupitelnou roli vedoucí pracovních týmů nákupu a prodeje, rovněž v ženském zastoupení,“ popsal Gabriel.

Obrana nakoupí obrněnce za 50 miliard. Ve hře jsou čtyři firmy

Celkem ve firmě pracuje 247 zaměstnanců, z toho je 168 žen, tedy téměř 70 procent. V samotné výrobě, kterou kvůli náročnosti na přesnost nelze svěřit automatizovaným strojům, je pak poměr o mnoho vyšší. Ženy zde tvoří 90 procent personálu.

Při náboru nových sil jsou důležité schopnosti, nikoliv formální vzdělání. Mzda se z velké části odvíjí od produktivity dané pracovnice nebo pracovníka. I když je situace na trhu práce napjatá, problémy podle Gabriela zatím nejsou. „Stále si mezi uchazeči můžeme vybírat,“ dodal.

Převážně ženy pracují také v moravskoslezské společnosti KES produkující kabely pro světlomety. V prosinci uvedla do provozu výrobní halu v polské Vladislavi, kde aktuálně pracuje na 50 lidí. „Cílový stav je 300 zaměstnanců, s náborem začneme hned v lednu," upřesnil manažer polského závodu Petr Kania.

KES zaměstnává v domácím areálu ve Vratimově u Ostravy 1600 lidí, z toho více než 90 procent jsou ženy.

Obrana vybrala advokáty na pomoc s nákupem bojových vozidel

Ray Service se má spolu s podniky jako například Meopta, Mesit, Retia, ELDIS, Excalibur Army nebo JHV Engineering zapojit do výroby 210 pásových obrněnců, s jejichž dodavatelem chce příští léto uzavřít ministerstvo obrany smlouvu.

Pro vozidla Ascod koncernu GDELS, který se uchází o armádní zakázku, dodává už nyní společnost ze Starého Města u Uherského Hradiště vnější osvětlení, které se svou intenzitou a barevností přizpůsobuje okolnímu prostředí. Dále to jsou hasicí systémy či strukturovaná kabeláž. S BAE Systems, která Česku nabízí obrněnce CV-90, pak Ray Service spolupracuje na projektu samohybných minometů Mjölner, pro který vyvíjí kabelové svazky.

Česko výrazně zvýší investice do obrany, výdaje budou růst až desetiprocentním tempem ročně

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!