Zaorálek rozjíždí vztahy s Íránci, chce tu mít jejich velvyslance | E15.cz

Zaorálek rozjíždí vztahy s Íránci, chce tu mít jejich velvyslance

ČTK

Český vstup na íránský trh zatím nebyl tak masivní, jak si Česko představovalo, řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek po jednání s íránským kolegou Mohammadem Džavádem Zarífem. Ministr chce víc využít potenciál íránského trhu, podle něj je ale k tomu třeba úplné odstranění bariér, které dosud vytvářejí americké banky. Vidí prostor zejména pro investice v energetice a v dopravní infrastruktuře.

Ministr chce víc využít potenciál íránského trhu, podle něj je ale k tomu třeba úplné odstranění bariér, které dosud vytvářejí americké banky. Vidí prostor zejména pro investice v energetice a v dopravní infrastruktuře.

"Díky tomu, že existují ještě některá omezení ze strany amerických bank, tak jsou určité brzdy, které způsobují, že náš vstup - nemyslím, jenom České republiky, ale vůbec Evropy - nebyl tak masivní, jak jsme si možná představovali. Takže z toho úplná radost není a je to něco, co se musí řešit," řekl Zaorálek.

Podle něj je třeba umožnit Íránu neomezený přístup na finanční trhy, aby mohl financovat hospodářské projekty. Přístup na íránský trh v minulosti brzdily sankce, které mezinárodní společenství na Teherán uvalilo kvůli jeho jadernému programu. Po loňské dohodě o dohledu nad programem by měly být sankce zrušeny.

Írán chce výrazně zvýšit svůj podíl na trhu s plynem

Už nyní jsou ale české firmy podle Zaorálka na íránském trhu aktivní. "V oblasti energetiky už máme první výsledky," řekl. "Dá se vypočítat série projektů, které se skutečně spustily a které se realizují, takže to není jen ve sféře nějakých úvah," uvedl. Prostor vidí také pro české investice do budování dopravní infrastruktury i v oblasti jaderné energetiky.

"Pro Českou republiku je Írán tradiční partner. Velice stojíme o to, aby vztahy nabraly dynamiku a mohli jsme se vrátit ke spolupráci, která existovala v minulosti," řekl.

"Jsme připraveni vytvořit všechny podmínky pro to, abychom mohli rozvinout potenciál, který existuje a který byl dosud naprosto nevyužitý," uvedl s tím, že Česko má zájem na uzavření dohody s Íránem o zamezení dvojího zdanění a chce podpořit i vstup Íránu do Světové obchodní organizace (WTO).

Vše o Íránu si přečtěte zde

Zaorálek se také se Zarífem shodl, že vlády obou zemí mají zájem povýšit diplomatické vztahy na úroveň velvyslanců. Teherán v minulosti omezil diplomatické zastoupení na úroveň chargé d'affaires zejména kvůli svému odporu k vysílání Rádia Svobodná Evropa z Česka.

"Z naší strany je pozice jasná. My jsme svobodná země a my nemáme schopnost ani možnost, ani dokonce zájem nějakým způsobem vstupovat do toho, když někdo u nás vysílá, pokud dodržuje zákony a pravidla," řekl Zaorálek.

Česko je ale podle něj připraveno zřídit na ministerstvu zahraničí koordinátora, kterému by íránská strana mohla sdělit, v čem vidí problémy. Česko by tímto způsobem mohlo vysvětlit, proč nevidí nutnost do situace zasahovat. "Věřím, že to bude takový kompromis, který způsobí, že se to téma utlumí," řekl.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!