Ranní check: České firmy pomáhají Putinovi obcházet sankce. Výrobce čipů Onsemi bude v Rožnově propouštět

Video placeholde

Dobré ráno! Je 173. den roku, svátek mají Alois a Aloisie. V tento den v roce 1991 opustil území tehdejšího Československa poslední transport se sovětskými vojáky a technikou. 

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.

Výrobce čipů Onsemi slíbil miliardové investice, mezitím ale musí v Rožnově propouštět

Americká společnost Onsemi podle informací e15 ve svém výrobním závodě na čipy v Rožnově pod Radhoštěm propustí řádově desítky lidí. Jde o součást globální redukce stavů, v jejímž rámci se celá firma podle zprávy pro regulátory rozloučí s tisícovkou zaměstnanců. Jde už o druhé kolo propouštění, výrobce čipů loni dal sbohem asi 1900 lidí. Na obří expanzi výroby v Rožnově za dvě miliardy dolarů, potvrzenou ve středu, to však nemá mít vliv.    

České firmy pomáhají Putinovi. Žalobci vyšetřují první případy, podle BIS jde o velký byznys

Česko patří k nejaktivnějším podporovatelům Ukrajiny a také k nejhlasitějším zastáncům přitvrzení protiruských sankcí. Samo se ale už delší dobu potýká s nárůstem nelegálních vývozů strategických výrobků, technologií a surovin do Ruska. Boj proti této trestné činnosti je obtížný, navíc proti stovkám rizikových obchodních případů stojí jen pár desítek zpravodajských důstojníků, finančních analytiků, žalobců a úředníků. Přesto se jim i díky spolupráci s evropskými kolegy už podařilo několik kauz otevřít.

✅ Budník a J&T kupují další tech firmu. Jejich IT skupina už si sáhne na dvě miliardy

Investiční skupina Thein bývalého šéfa O2 Tomáše Budníka a společnosti J&T pokračuje v expanzi v byznysu s informačními technologiemi a telekomunikacemi. Thein prostřednictvím fondu J&T Thein SICAV chce koupit od roku 1990 fungující pražskou firmu Your System dodávající IT služby mimo jiné ministerstvu vnitra, policii či záchranářům. Thein patří se skupinami Aricoma, Seyfor a Sudop CIT mezi čtyři velké konsolidátory zdejšího trhu s IT.

✅ ČNB loni trestala nejpřísněji v historii. Miliony zaplatil ČEZ i legendární zloděj hroznů

Česká národní banka loni trestala nejvíce v novodobé české historii. Za byznysové prohřešky dostali hráči na domácích finančních trzích celkem 136 pokut v celkové výši bezmála 79 milionů korun. To je téměř o pětinu vyšší suma, než jakou centrální bankéři vybrali na trestech v roce 2022. Zároveň jde o nejvyšší roční částku, kterou centrální banka vytrestala domácí finanční byznys přinejmenším od roku 2003, kdy začala tento údaj systematicky publikovat. Brutálně narostly především tresty za porušení zákonů o praní špinavých peněz. 

VIDEO: Rozhovor s šéfem nakladatelství Albatros Václavem Kadlecem v pořadu FLOW

Video placeholde
Rozhovor pro FLOW s Václavem Kadlecem o knižním trhu • e15

Stane se dnes:

  • Pokračuje mimořádná schůze Poslanecké sněmovny svolaná ke schvalování koaliční předlohy o korespondenční volbě z ciziny.
  • Koná se řádná valná hromada Pražské energetiky. Na programu bude mimo jiné schválení konsolidované účetní závěrky za rok 2023, schválení samostatné účetní závěrky za rok 2023 či rozhodnutí o rozdělení zisku za loňský rok. 
  • V Lucemburku proběhne jednání unijních ministrů financí. Za Česko se jej zúčastní Zbyněk Stanjura (ODS). 
  • Německý kancléř Olaf Scholz přijme v Berlíně maďarského premiéra Viktora Orbána. Tématem jejich schůzky bude zejména nadcházející maďarské předsednictví v Evropské unii.