Ranní check: Firmy brojí proti zpřísnění koncesionářských poplatků, Samsung představil Galaxy Ring

Poplatky mají zastavit chátrání ČT. Nepřítelem je hlavně inflace

Poplatky mají zastavit chátrání ČT. Nepřítelem je hlavně inflace Zdroj: Grafika e15

Dobré ráno! Je 193. den v roce, svátek má Libuše a Olga. V tento den v roce 2017 se česká tenistka Karolína Plíšková stala světovou tenisovou jedničkou, kterou byla pouhých 8 týdnů.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.

✅ Samsung představil chytrý prsten Galaxy Ring a nové ohebné telefony. Hodinkami a sluchátky kopíruje Apple

Samsung na středeční akci Galaxy Unpacked, která měla být technologickým vrcholem léta, představil nové ohebné telefony, svůj první chytrý prsten Galaxy Ring i novou řadu hodinek Galaxy Watch a sluchátek Galaxy Buds. S výjimkou prstenu ale vykrádá jen sebe nebo konkurenci.

✅ Praha by mohla mít nové muzeum. Nad kolejemi hlavního nádraží, plánuje ředitel Národního muzea

Největší muzeum v Česku řídí Michal Lukeš už víc než dvacet let. Pod jeho vedením se historické instituci vrátil ztracený lesk a získala i nové vize. Nyní chce Lukeš využít probíhající debaty o možném zastřešení kolejí nedalekého hlavního nádraží, kde by chtěla developerská společnost Penta Real Estate vybudovat novou čtvrť. Přišel s nápadem postavit tu zbrusu nové, moderní Muzeum světa. „Od Národního technického muzea žádná nová muzejní budova v Praze nevznikla. Kdyby se to povedlo, budeme tu mít vedle sebe stavby z 19., 20. a z 21. století,“ říká ředitel Národního muzea v rozhovoru pro e15.

✅ Nekoukáme v práci na AZ-kvíz. Firmy brojí proti zpřísnění koncesionářských poplatků

Kabinet Petra Fialy čeká zkraje léta nelehký souboj ve sněmovně. Poslanci se už ve čtvrtek sejdou nad návrhem ministra kultury Martina Baxy na zvýšení koncesionářských poplatků, který se chystá na plénu blokovat opozice, podle které je opatření neadekvátně plošné. Velká mediální novela rozšiřuje okruh poplatníků mezi domácnostmi a změnou pravidel chce také vybrat více peněz z firem, u kterých už nebude směrodatný počet přijímačů, ale zaměstnanců.

✅ Kurýrní služba WeDo od polského Allegra postupně přejde na nový název One

Doručovací společnost WeDo by Allegro postupně přejde na nový název One by Allegro. Cílem přejmenování je sjednotit kurýrní služby mateřské firmy Allegro, které již pod tímto názvem působí v domácím Polsku. Společnost Allegro, která WeDo společně s internetovými obchody Mall.cz a CZC.cz koupila na přelomu let 2021 a 2022, o tom dnes ČTK informovala v tiskové zprávě. Společně s tím na českém trhu představila nové výdejní boxy One by Allegro. Aktuálně jich je v provozu více než 140.

Stane se dnes:

  • Mimořádná schůze Sněmovny svolaná z podnětu koalice k novele o zvýšení koncesionářských poplatků České televizi a Českému rozhlasu a rozšíření okruhu poplatníků.
  • Americká letecká společnost Delta Air Lines oznámí výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí.
  • Americký výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.
  • Vývoj míry inflace v USA za červen.