Ranní check: Poláci investují do solárů na Karvinsku. EU hledá kompromis mezi soukromím a bezpečím

Dobré ráno! Je 166. den v roce, svátek má Roland. V tento den v roce 1894 zahynulo při důlním neštěstí na Dole Františka v Karviné 235 lidí.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.

✅ Poláci koupili od Bakaly solární projekt na Karvinsku. V Česku plánují budovat také větrníky

Na český trh s obnovitelnými zdroji vstupuje nový hráč z Polska, firma Enerconet podnikatelů Krystiana Stachowiaka a Piotra Wiśniewského. Od společnosti Asental Zdeňka Bakaly koupila fotovoltaický park o výkonu 7,5 megawattu u Havířova. Projekt míří do závěrečné fáze developmentu a ve druhé polovině roku chce nový vlastník požádat o stavební povolení. Informaci e15 potvrdil  někdejší ministr dopravy Gustav Slamečka, který má v českém Enerconetu na starosti vztahy s veřejností.

✅ EU rozhoduje, kolik soukromí obětujeme boji proti zločinu

Právě proběhlé volby do Evropského parlamentu se často pejorativně označují za „volby druhé kategorie“, ale ve skutečnosti europoslanci a zástupci vlád jednotlivých členských států rozhodují o legislativě, která ovlivňuje náš život víc než většina našich vlastních českých zákonů. Nebo se do nich v případě směrnic musí promítnout.

Generace obézních dětí je časovanou bombou pro zdravotní systém, varuje odborník na výživu. Podívejte se na rozhovor

Video placeholde
• e15

✅ Exemplární trest pro Global Payments. Má zaplatit miliony za porušení zákona o praní peněz

Česká národní banka udělila vysokou pokutu jednomu z nejvýznamnějších tuzemských hráčů na trhu platebních institucí. Třímilionový trest dostala firma Global Payments za to, že nedostatečně zohledňovala legislativu týkající se praní špinavých peněz. Mimo jiné například průběžně nesledovala skutečnou vlastnickou strukturu některých účastníků transakcí, ačkoli to takzvaný Anti-Money Laundering neboli AML legislativa požaduje. Společnost zatím nemá jasno o svém dalším postupu vůči ČNB.

✅ Revoluce nebude. Ale zvítězí rozum nad aktivismem, říká šéf pražské kanceláře Evropského parlamentu

Volby do Evropského parlamentu přinesly jasný vzkaz voličů směrem k přehodnocení dosavadního přístupu k zelené politice nebo migraci. Žádné velké revoluce se ale v Evropské unii přesto nedočkáme, Green deal Evropa neopustí, možná jen upraví, myslí si Jiří Kubíček, vedoucí kanceláře Evropského parlamentu v Praze. „Posílí hlasy revize těch posledních pěti let a oslabí se federalistické tendence,“ říká Kubíček. který stojí v čele kanceláře, jež se letos přestěhovala do nových prostor na Národní třídě a otevřela tu také nové interaktivní muzeum Zažijte Evropu – Europa Experience. Hlavním cílem pražské kanceláře je zvyšovat v Česku povědomí o Evropské unii a dění v europarlamentu. 

Stane se dnes: 

  • ČEZ předá vládě posouzené nabídky na stavbu jaderných bloků v Česku.
  • Končí výplata věřitelů Sberbank prostřednictvím Komerční banky.
  • Končí dvoudenní jednání ministrů obrany NATO. Česko bude zastupovat ministryně obrany Jana Černochová.
  • Pokračuje summit skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7.