Ranní check: Stát podpoří dostupné bydlení, Hubáček staví bateriové úložiště ve Skotsku

Zdroj: grafika e15

Dobré ráno! Je 149. den roku, svátek má Vilém. V tento den v roce 1889 byla ve Francii založena firma Michelin.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.

✅ Hubáček ve Skotsku začal stavět první z roky připravovaných úložišť energie. Vyjde na miliardy

Investor Pavel Hubáček zahájil výstavbu prvního bateriového projektu, který zdědil po Pavlu Tykačovi. Ve Skotsku začal budovat velkokapacitní úložiště za zhruba 300 milionů liber, tedy až téměř devět miliard korun. Výkon baterie má dosáhnout 500 megawattů a kapacita až 1000 megawatthodin, což má umožnit zásobovat elektřinou až 450 tisíc domů. Informaci e15 potvrdila Lucie Brunclíková, mluvčí Hubáčkovy skupiny Creditas, která projekt vlastní.

✅ Exposlanec Feri nastoupil o víkendu do vězení v Teplicích. Odpyká si tři roky za znásilnění

Bývalý poslanec Dominik Feri nastoupil o víkendu do vězení, sdělil zdroj z vězeňského prostředí. Sedmadvacetiletý doktor práv si bude odpykávat tříleté odnětí svobody za znásilnění dvou dívek - z toho jedné nezletilé - a za další pokus o znásilnění. Podle serveru tn.cz je Feri ve věznici v Teplicích.

Podívejte se na rozhovor s ekonomem Filipem Matějkou v pořadu FLOW:

Video placeholde
Rozhovor pro pořad FLOW s ekonomem Filipem Matějkou o důchodech • e15

✅ Evropa rozjede nejmodernější výrobní linku na čipy na světě. Přístup k ní získá i Česko

V Evropské unii vznikne vysoce moderní pilotní prototypová linka na výrobu nejpokročilejších čipů. Belgická výzkumná organizace Imec, která je klíčovým světovým centrem pro vývoj polovodičů budoucnosti, na ni má schválené financování ve výši 2,5 miliardy eur, asi 62 miliard korun. Díky tomu se rozjede linka schopná produkovat čipy modernějším procesem, než jaký aktuálně zvládá světový lídr v zakázkové výrobě, tchajwanská společnost TSMC. K lince Imeku by měla získat přístup i Česká republika.

✅ Stát dá na výstavbu dostupného bydlení výhodné úvěry. Dosáhnou na ně obce i developeři

Vláda se vrhá do podpory výstavby nájemního bydlení. Spoléhá přitom nejen na obce jako dosud, ale i na soukromý kapitál. Stát starostům a developerům poskytne zvýhodněné půjčky se zhruba dvouprocentním úrokem, peníze mají být určeny na výstavbu i odkup nájemních bytů. Kromě toho předá stát obcím bezplatně dvě stě stavebních pozemků. Výsledky si premiér Petr Fiala slibuje už do tří let.

Stane se dnes:

  • Gruzínský parlament má hlasovat o rozhodnutí prezidentky vetovat kontroverzní zákon o zahraničním vlivu
  • Španělsko, Irsko a Norsko oficiálně uznají palestinský stát
  • Mají začít závěrečné řeči v newyorském procesu s exprezidentem USA Donaldem Trumpem
  • Koná se večeře u premiéra Fialy na téma bezpečnosti. Přijede polský prezident  Andrzej Duda, předsedkyně dánské vlády Mette Frederiksenová, nizozemský premiér vlády Mark Rutte a lotyšská premiérka Evika Siliňová