Stát dá na výstavbu dostupného bydlení výhodné úvěry. Dosáhnou na ně obce i developeři

Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Vláda se vrhá do podpory výstavby nájemního bydlení. Spoléhá přitom nejen na obce jako dosud, ale i na soukromý kapitál. Stát starostům a developerům poskytne zvýhodněné půjčky se zhruba dvouprocentním úrokem, peníze mají být určeny na výstavbu i odkup nájemních bytů. Kromě toho předá stát obcím bezplatně dvě stě stavebních pozemků. Výsledky si premiér Petr Fiala slibuje už do tří let.

V první fázi vloží vláda do projektu osm miliard korun z evropských peněz, konkrétně z Národního plánu obnovy. Pomůže také poradenstvím. „Jde o inovativní finanční nástroje, různé kombinace půjček s výhodnou úrokovou sazbou, případná dotace vždy tvoří jen menší část. Díky tomu se peníze z úvěrů budou vracet státu a získáme tím možnost výstavbu hlavně obecních bytových fondů podporovat dlouhodobě,“ řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

„V Praze se staví pět tisíc bytů ročně, ale potřeba je dvojnásobná. Tento problém se objevuje v celé republice, a je potřeba s tím něco dělat,“ řekl Fiala, jehož vláda se na nástrojích na podporu výstavby dohodla s kraji, obcemi, Státním fondem podpory investic, Národní rozvojovou bankou i Evropskou investiční bankou. „Cílem není řídit trh, stát má ambici pomáhat tam, kde je to potřeba,“ dodal premiér s tím, že vláda chce pomoci zejména mladým lidem na startu kariéry, mladým rodinám či potřebným profesím.

Projekt počítá se čtyřmi modely: města a obce mají buď budovat dostupné bydlení samy, nebo je odkupovat už hotové. Třetí varianta počítá s PPP projekty, tedy se spoluprací veřejného sektoru se soukromými firmami, v tomto případě měst s developery. Ve čtvrtém případě mají dostupné bydlení stavět sami developeři.

Oznámení projektu načasovali politici na dokončení cenové mapy nájemného, která je klíčová pro určení toho, jak vysoké je vlastně dostupné nájemné. „Pokud mluvíme o dostupném nájemním bydlení, je cenová mapa klíčovým nástrojem pro definování cenové hladiny těchto bytů na trhu,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura. Činže ve státem podpořených projektech dostupného bydlení nesmí přesáhnout tržní nájemné v místě.

Vláda podle Stanjury hledá další finanční zdroje nad rámec Národního plánu obnovy, jehož čerpání má časové omezení. O dalších finančních zdrojích kabinet jedná například s Evropskou investiční bankou, s pojišťovnami, penzijními fondy a soukromým sektorem. „Ministerstvo financí připravilo celou řadu modelů výstavby dostupného bydlení postavených na různé formě kooperace s privátním sektorem,“ upozornil. Zapojení soukromého kapitálu by mohlo celkové investice do dostupného bydlení zvýšit podle členů vlády až na dvacet miliard korun.

Dostupné bydlení je určeno pro mladé do 35 let, veřejně prospěšné profese, lidi, kteří nepatří mezi pětinu populace s nejvyššími příjmy. Až na výjimky nesmějí dotyční vlastnit jinou nemovitost. „Cílová skupina je široká, pokrývá zhruba dva miliony obyvatel včetně části střední třídy,“ doplnil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Dostupné nájemné se může každoročně zvýšit nejvýše o míru inflace s horním limitem čtyři procenta. „Bydlení musí být dostupné i pro lidi s běžnými příjmy, kteří ale nezdědili žádný dům a kvůli vysokým cenám nemovitostí nedosáhnou na hypotéku nebo teď prostě vlastní byt kupovat nechtějí. Jde například o mladé rodiny s dětmi, ve kterých jsou rodiče teprve na startu kariéry,“ dodal Bartoš.