Americkému Prologisu znovu hrozí ztráta pozemků u Brna. Skrytí útočníci přeskupují síly | E15.cz

Americkému Prologisu znovu hrozí ztráta pozemků u Brna. Skrytí útočníci přeskupují síly

Daniel Novák

Několik off-shorových firem s neznámými vlastníky opět zatápí americkému developerovi Prologis ohledně parcel poblíž Brna. Pokud prohrají, můžou Američané o investici přijít.

Loňské vítězství amerického developerského obra Prologis v zápase o lukrativní pozemky u Brna se drolí. Stále tedy není jisté, jestli parcely určené pro výstavbu velkých skladových hal nakonec přeci jen neskončí v konkurzní podstatě zkrachovalé společnosti Deveplan, který developerovi pozemky v roce 2009 prodal. Právě o to usiluje skupina firem z daňových rájů. Vystupují jako věřitelé Deveplanu, a tvrdí, že prodej pozemků Prologisu je neplatný.

Ve prospěch Prologisu hovořil loňský verdikt Krajského soudu v Brně. Ten pozemky z konkurzního majetku Deveplanu vyloučil. Off-shoroví věřitelé se ale odvolali k Vrchnímu soudu. Jiný majetek než parcely v jihomoravských Syrovicích Deveplan nemá.

Protimafiánská policie šetří insolvenční šikanu. Útočníci se zaměřili na výrobce osvětlení

Firmy s majiteli ukrytými za strukturami v exotických destinacích navíc přeskupují síly. Část své pohledávky vůči Deveplanu prodala společnost Online Services z tichomořského ostrova Samoa. Je to známá firma z insolvenčního řízení s fotbalovým klubem Slavia z doby před vstupem čínského investora. Vůči Deveplanu si společnost dosud nárokovala téměř jeden milion korun. Půl milionu z toho nedávno převedla na firmu Sharpen Group z Britských Panenských ostrovů.

Za přeskupováním pohledávek může být snaha o udržení vlivu věřitelského výboru Deveplanu. Ten se kvůli obchodům s pohledávkami smrskl na dva účastníky a nemůže se usnášet. Jedním z členů je Online Services. Nově může do věřitelského výboru přibýt právě Sharpen Group.

Česká Skanska pošle miliardovou dividendu do Švédska

„Postoupením pohledávky věřitele, který byl zároveň i členem věřitelského výboru, dochází podle insolvenčního zákona i k přechodu jeho členství ve výboru na nového vlastníka pohledávky,“ uvedl advokát Bystrík Bugan.

Stejně jako u Online Services se jméno Sharpen Group objevilo v kauze takzvaných Panama Papers. Tedy rozsáhlého úniku informací z panamské advokátní kanceláře Mossack Fonseca o firmách z daňových rájů. Zakladatelem Sharpen Group byla podle těchto dokumentů firma Waberia Consulting. Přes ní si čeští byznysmeni zakládali off-shorové podniky.

Severně od Prahy se chystá obří sklad Daimleru pro Evropu. Část budou obsluhovat jen roboti

Zatímco Online Services zastupuje advokát Jiří Holas, vystupuje za Sharpen Group právník Milan Miler. Oba advokáti sídlí na stejné adrese ve Slovanském domě v centru Prahy. „Praha je velká vesnice, je to jen náhoda,“ sdělil Miler. O konečném vlastníkovi svého klienta mluvit nemůže.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!