Developer Klán si má za pokus o podvod Transgasu odsedět šest let. Vinu ale odmítá | E15.cz

Developer Klán si má za pokus o podvod Transgasu odsedět šest let. Vinu ale odmítá

Obchodní dům Máj se v roce 2009 přejmenoval na My.
Obchodní dům Máj se v roce 2009 přejmenoval na My.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Podnikatel Václav Klán si má odpykat šest let ve vězení za pokus o podvod vůči státnímu podniku Transgas. Jeho developerská firma Amádeus Real (AR) musí zaplatit 30 milionů korun jako peněžitý trest. Rozhodl o tom pražský městský soud, uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Verdikt není pravomocný. Klán vinu dlouhodobě odmítá a může se odvolat.

Kauza se týká nákupu akcií společnosti Nemo Sever, které si Transgas pořídil v prosinci roku 2013. V době, kdy se o nákupu stoprocentního podílu jednalo, byl Klán jediným členem představenstva Nema a Klánova AR byla jediným akcionářem. Podnikatel pak podle verdiktu zamlčel Transgasu při nákupu akcií, že Nemo má vůči AR peněžitý závazek 90,5 milionu korun.

Závazek vznikl podle rozsudku tak, že Klán uzavřel v září 2013 čtyři kupní smlouvy mezi AR a Nemo, kterými AR prodala nemovitosti v Liberci a Ústí nad Labem za cenu 90,5 milionu korun, ačkoliv jejich tržní cena byla 71 milionů. Peníze měla Nemo zaplatit do jednoho roku.

„Takto obžalovaný Václav Klán vytvořil závazky společnosti Nemo ve prospěch obžalované společnosti Amádeus, splatné v době, kdy akcie společnosti Nemo již měla vlastnit Česká republika a právo hospodařit s nimi měl mít státní podnik Transgas,“ shrnula v rozsudku předsedkyně soudního senátu Denisa Durdíková.

Klán tak chtěl podle ní obohatit svou firmu AR na úkor Transgasu, respektive státu, a hodlal státu způsobil škodu nejméně 85,8 milionu. Ředitel Transgasu Jan Švábenický se ale následně o závazcích Nema vůči AR dověděl a podnikl kroky k jejich zániku.

Developerovi právníci argumentovali už dříve mimo jiné tím, že zmíněné nemovitosti zakoupil za cenu, o níž byl přesvědčený, že je odpovídající. Podotkli také, že nebyl odpovědný za to, jaké podklady si opatří státní podnik.

Bývalý šéf Transgasu Švábenický už byl letos v jiné kauze pravomocně odsouzen k pěti letům vězení za zpronevěru z doby, kdy likvidoval státní podnik Potraviny Středočeský kraj (PSK). Další Švábenického kauzu, která se týká odměn 14,5 milionu vyplacených Transgasem firmě European Business Consulting, bude pražský městský soud řešit zvlášť.

Součástí aktuálního rozsudku je nepravomocné rozhodnutí o vině a trestu podnikatele Pavla Trocha, který figuruje ve Švábenického zpronevěře. Troch byl jednatelem firmy Contrex, které PSK uhradily neexistující dluh. Podle Durdíkové věděl stejně jako Švábenický i další dříve odsouzený Josef Kubas, že pohledávky jsou nevymahatelné a žádný dluh neexistuje. Soud za to nyní Trochovi uložil nejen tříletou podmínku a pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech firem, ale také povinnost podílet se společně se Švábenickým a Kubasem na náhradě škody ministerstvu průmyslu a obchodu ve výši 39 milionů korun.

Autor: ČTK, vku