Dva v jednom. Finep nabídne kombinaci kanceláře a bytu | e15.cz

Dva v jednom. Developer Finep vytvoří v Nové Elektře kombinaci kanceláře a bytu

Denisa Holajová

Denisa Holajová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Budoucnost kanceláří je nejistá, zato na byty se stojí fronty. Developeři proto přizpůsobují plánovanou výstavbu rostoucí poptávce po nájemním bydlení a přicházejí i se zcela novými koncepty. Holding Finep se chystá v projektu Nová Elektra v Praze 9 nabízet kancelář a byt v jednom.

V rezidenčním komplexu Nová Elektra, který vzniká v brownfieldu na rozhraní pražských Vysočan a Hloubětína, bude příští jaro dokončena téměř stovka bytů. První etapu buduje Finep ještě „postaru“. Byty jsou určené k vlastnickému bydlení a v době před dokončením už jsou kompletně vyprodané. Název získal projekt podle bývalé zdejší továrny Elektra na výrobu elektrosoučástek. 

Druhá, teprve chystaná etapa má vypadat úplně jinak. V celkem osmi budovách developer počítá kromě menší kancelářské a obchodní plochy hlavně se vznikem 436 takzvaně kombinovaných jednotek. 

„Celý koncept reaguje na stále silnější poptávku propojující v jednom místě bydlení a prostor pro práci – kancelář –, přičemž tyto prostory budou funkčně oddělené,“ sdělil mluvčí Finepu David Jirušek.

Jak developer uvádí v dokumentaci, kterou předložil k posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), kombinovaná jednotka bude tvořená z kanceláře a prostor pro dlouhodobé ubytování. „Kancelář bude sloužit například jako sídlo poskytovatele služby řízené na dálku, například v oblasti vědeckovýzkumné, IT, logistiky, zdravotnictví či designové tvorby,“ stojí v dokumentaci k projektu.

Zájem o mix kanceláře a bydlení byl podle Jiruška už před pandemií, ta jej ale zesílila. „Je to reakce na poptávku z trhu, především od některých takzvaně volných profesí. Koncept navíc podporuje například strategii města krátkých vzdáleností nebo přináší zajímavé synergie pro snížení každodenních nákladů klientů,“ vysvětluje Jirušek s tím, že se Finep inspiroval podobnými projekty v zahraničí.

Bez odpovědi zatím firma nechává otázku, nakolik nový koncept vychází z podmínek daných stávajícím územním plánem. Ten totiž s funkcí bydlení v této části projektu dosud nepočítá. „Umístění ubytovacích jednotek pro zaměstnance je v kombinaci s kancelářemi v ploše nerušící výroby a služeb shledáno přípustným,“ stojí v dokumentaci EIA. Polyfunkční využití by tak díky originální kombinaci mělo v území zůstat zachováno.

Nejčtenější

Newslettery