Nová Spirála ožije příští rok, uvede muzikál Jesus Christ Superstar | e15.cz

Nová Spirála začne provoz příští rok. Vrátí se muzikál Jesus Christ Superstar i techno

Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Kulturní scéna Nová Spirála na pražském Výstavišti zahájí po rekonstrukci v půli příštího roku provoz koncertní podobou muzikálu Jesus Christ Superstar s původními protagonisty. Na zahájení je plánováno pět repríz.

Tento muzikál v původní Spirále v devadesátých letech navštívily tisíce diváků.  „Máme naplánovaných pět představení a v případě úspěchu bychom pokračovali, ale určitě ne ve stovkách repríz. Scéna bude multižánrová a různorodá. Nechceme, aby to byla jen další muzikálová scéna,“ uvedl k plánovanému programu Jan Makalouš, ředitel Nové Spirály, s tím, že program bude od vážné hudby a baletu až po techno. 

Šéf multifunkční scény Nová Spirála Jan Makalouš představuje budoucnost opravované divadelní scény, která zažila největší slávu v 90. letech minulého století

Video se připravuje ...

Činnost divadla ukončila povodeň v roce 2002, kdy byly zatopeny prostory s provozní technologií a divácké zázemí a od té doby budova na Výstavišti Praha téměř dvacet let chátrala. Řada ocelových komponentů byla navíc rozkradena. Původně byl na stavbu vypsaný demoliční výměr, ale ten se podařilo zvrátit a loni v červnu zahájila společnost Výstaviště Praha, kterou vlastní pražský magistrát, kompletní modernizaci, která vyjde na více než 200 milionů korun a zajišťují ji stavbaři a technici z firem VW Wachal a Gradior Tech.

„Covid a válka na Ukrajině změnily ve stavebnictví úplně všechno, proto se rekonstrukce protáhne do první poloviny příštího roku. Navíc se v průběhu ukázalo, že bude komplikovanější, než se původně zdálo, protože stavba je velice složitá.“ uvedl  ke zrodu Nové Spirály finanční náměstek primátora Pavel Vyhnánek.

Od začátku přestavby zdemolované budovy se z prostoru a okolí vyvezlo 1600 tun suti, asfaltu a dalšího stavebního odpadu. Pro zlepšení statiky stavby se přidalo sto tun materiálu do výztuží stávajících i nových konstrukcí  a vzniklo patro s technickým zázemím. Kompletní rekonstrukcí již prošla i střecha, opláštění a byla osazena nová okna. Nyní se pracuje na nové otočné scéně. „Kapacita hlavního sálu bude 750 míst, což je o sto víc, než byla původní kapacita. Vznikla i nová malá scéna, kde dostanou prostor menší divadelní spolky a začínající hudebníci. Uspořádání prostoru je velice variabilní,“ uvedl předseda představenstva společnosti Výstaviště Praha Tomáš Hübl.

Původní divadelní scéna Spirála vznikla přestavbou panoramatického kruhového kina v roce 1991 v rámci oslav sta let Jubilejní zemské výstavy z roku 1891, díky níž vznikl areál celého Výstaviště Praha. Postmoderní stavba divadla Spirála získala v roce 1993 ocenění Grand Prix Obce architektů v kategorii rekonstrukce. Na rekonstrukci se podíleli i původní architekti Tomáš Kulík a Jindřich Smetana. Vnitřní kopule budovy je technickou a kulturní památkou. 

Nejčtenější

Newslettery