Řemeslníci na koronaviru vydělávají. Krize jim přinesla řadu zakázek | E15.cz

Řemeslníci na koronaviru vydělávají. Krize jim přinesla řadu nových zakázek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Koronavirus způsobil obrovské ztráty profesím spojeným s cestovním ruchem, gastronomií a dalšími službami, které jsou s krátkou letní přestávkou uzavřené. Naopak karanténa spojená s pandemií zvýšila tržby řemeslníkům, protože mnozí lidé se v době vynuceného volna a home office začali věnovat opravám svých bytů, chalup a chat.

„Truhláři, elektrikáři, podlaháři, zedníci či kameníci uvádějí, že poptávka po jejich práci i v době zvýšených bezpečnostních opatření roste a musejí zakázky plánovat na několik měsíců – nebo i mnohdy odmítat,“ říká ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků Eva Svobodová.

Zvýšená poptávka podle ní umožňuje i růst cen za práci v dotyčných profesích. „Vzhledem k tomu, že řemeslníků je celkově málo, mohou si nyní zakázky i vybírat,“ dodala Svobodová. Kolik nárůst ceny alespoň v průměru činí, se ale podle ní nedá říct – záleží to na profesi i regionu.

Její slova potvrzují i konkrétní řemeslníci, kteří nyní díky přetlaku zakázek pracují i přes víkendy. „V tržbách se za poslední měsíce dostáváme mírně nad sto tisíc měsíčně. Nezdražili jsme, ale jedeme prakticky nonstop,“ říká truhlář a podlahář Igor Lánský. „Co se týče počtu zakázek, jedná se zhruba o nárůst o dvacet procent proti srovnatelnému období v loňském roce,“ podotkl.

Jednoznačně se však podle Lánského mění struktura zákazníků. „Před karanténou jsem měl několik objednávek na broušení a rekonstrukci parketů v kulturních zařízeních. Po jejich uzavření ale nastaly pro provozovatele jiné starosti než rekonstrukce, tak to padlo," říká. „Rychle ale přišla řada jiných zakázek. Lidé se odstěhovali na chalupy a my opravovali a pokládali parkety v jejich bytech,“ dodává.

Pandemie při svém nástupu překvapila i truhláře Tomáše Kolenatého, který se věnoval rekonstrukcím restaurací a bytů pronajímaných přes Airbnb. „Teď nevíme, kam dřív skočit. Ale když v první vlně pandemie pronajímatelé zrušili objednávky, to byl šok i pro nás,“ dodává Kolenatý, který má s kolegou truhlářství v Praze.

„Ale noví zákazníci a objednávky přišly velice brzy. Zakázky si nyní můžeme dovolit i odmítat. Ale mám strach, že lidem dojdou peníze a začnou šetřit, což se dotkne i nás,“ míní.

Obdobný názor zní i z oboru malířů a natěračů. „Zatím je práce dost, pracujeme i v soboty, zakázek je přetlak, i od velkých firem. Ale bojím se, že to začne klesat,“ obdobně hodnotí situaci i malíř pokojů Milan Štrunc.

„Všechno je provázané, finance se vyčerpají. Navíc je již znát pokles nových rekonstrukcí i v důsledku nedostatku pracovních sil z Ukrajiny a dalších zemí, po nichž děláme finální práce,“ říká.

Nárůst poptávky po práci řemeslníků se ovšem netýká pouze metropole. Je znát i v ostatních regionech. „Tolik metrů kabelů, co letos, jsem ještě nenatahal. Samozřejmě tržba vzrostla, práce je zaplacená, ale na úkor volného času a odpočinku,“ tvrdí Martin Nejedlý, který provozuje stavební a elektro živnost na Lounsku.

Pandemie, karanténa a útěk obyvatel měst do venkovských chat a chalup výrazně navýšily zájem i o práci kamenického řemesla a stavby zahradních kuchyní, pergol a altánů.

„Lidé si v souvislosti s aktuální situací uvědomují, že přišel čas zpomalit a začít více využívat možností vlastního pozemku,” říká kameník Tomáš Hrdina. Obrat kamenictví, které s otcem provozují letos násobně vzrostl. Jen  v říjnu, tedy již po grilovací sezéně, se kameníkům přihlásily tři desítky nových zájemců.