Řetězec Okay je v ochraně před věřiteli, krach chce oddálit zavíráním prodejen

Řetězec Okay požádal o ochranu před věřiteli

Řetězec Okay požádal o ochranu před věřiteli Zdroj: Okay

ČTK

Maloobchodní řetězec Okay, který prodává elektroniku a nábytek, požádal Krajský soud v Brně kvůli své finanční situaci o tříměsíční moratorium před věřiteli a povolení k preventivní restrukturalizaci, uvedly Seznam Zprávy. Soud v pondělí žádosti vyhověl, vyplývá z dokumentu, který je dostupný na úřední desce. Podnik je ve finančních problémech od roku 2021, do roku 2020 fungoval úspěšně. Moratorium má ochránit firmu před úpadkem.

Majitelem je brněnský podnikatel Jindřich Životský, který řetězec se zaměřením na elektroniku založil v roce 1994. V roce 2012 přidal do portfolia nábytek, když převzal řetězec Jena nábytek. Aktuálně má 52 prodejen po celé republice. V žádosti soudu uvedl, že loni činil obrat čtyři miliardy korun, ale hospodaření bylo ztrátové, přičemž ztráta dosáhla 312 milionů korun. Zaměstnává 150 lidí.

Dlouhodobě byl podnik zaměřen na prodej v kamenných prodejnách (loni tvořily tržby z on-line prodeje čtvrtinu) a v roce 2020, když přišla pandemie covidu, se ještě dařilo kompenzovat ztráty kamenných prodejen z prodejů přes internet. Avšak zavření prodejen v roce 2021 už vláda nijak nekompenzovala a od té doby nabralo hospodaření negativní trend.

V dalších letech dramaticky narostly kvůli cenám energií a nájmů náklady, které však kvůli konkurenčnímu prostředí nebylo možné kompenzovat zvýšením prodejních cen. Kvůli velké změně nákupního chování bylo také potřeba velkých investic do online prodeje a marketingu. Lidé také od roku 2022 výrazně šetřili a nákupy elektroniky odkládali.

I přes tyto skutečnosti Životský v žádosti soudu uvedl, že predikce vývoje tržeb je do budoucna pozitivní. V restrukturalizačním plánu je mimo jiné uzavření méně výnosných prodejen, přičemž některé už Životský uzavřel a zaměstnance propustil. Chce efektivněji využívat sklady a zvýšit efektivitu on-line prodeje. Ke zlepšení situace má přispět také odpuštění některých dluhů. Při restrukturalizaci musí spolupracovat s ustanoveným správcem, jímž je společnost Buďveselová a partneři.

Životský předpokládá, že restrukturalizační plán předloží dotčeným stranám k hlasování příští rok v březnu, účinnosti plán nabyde nejpozději do konce první poloviny roku a opatření mají být splněna do roka od nabytí účinnosti.

V žádosti majitel také uvedl, že tato situace nemá a nebude mít vliv na služby zákazníkům.