Syn magnáta Murdocha posílá peníze na boj proti fake news | E15.cz

Syn magnáta Murdocha posílá peníze na boj proti fake news, otci navzdory

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

James Murdoch, mladší syn amerického mediálního magnáta Ruperta Murdocha, poskytne zhruba sedm milionů dolarů startupovým společnostem na boj s dezinformacemi neboli fake news. Cílem má být vznik softwaru na ověřování pravosti videí a zpráv.

Jak upozornil deník Financial Times, děje se tak krátce poté, co James Murdoch kritizoval média svého otce za zpochybňování vlivu klimatických změn na požáry v Austrálii. Murdoch mladší přitom opustil rodinné impérium teprve loni v březnu, kdy po prodeji studií 21st Century Fox založil investiční společnost Lupa Systems a získal podíl například ve společnosti Vice Media.

Zároveň se začal distancovat od konzervativních názorů svého otce, podporovatele současného prezidenta Donalda Trumpa. Mimo jiné se angažuje právě v ochraně životního prostředí.

Lupa Systems na projektu spolupracuje s newyorskou investiční firmou Betaworks. Jejich společným cílem je podpořit start-upy, které by vytvořily „udržitelnější ekosystém zpráv“.

Na každou vývojovou fázi firmy chtějí poskytnout startupistům sto tisíc dolarů a v příštím roce hodlají podporovat až 20 různých projektů. Založily proto akcelerační program nazvaný Betalab, v rámci něhož by měl ve finále vzniknout software pro ověřování pravosti videí a odhalování falešných zpráv, dezinformací a „trollů“ objevujících se v médiích.

Podle Jamese Murdocha nabízejí digitální média široké možnosti, ale zároveň mohou podkopávat vztah k pravdě a skutečnosti. „Projekt vytvoří platformu, ze které se můžeme začít učit, jak rozeznávat realitu našich umělých i skutečných světů,“ prohlásil. Jeho společník Ben FitzGerald k tomu uvedl: „Čistě ekonomicky dává vytváření dezinformací smysl. Není to drahé a lze dosáhnout velkého účinku.“ Dodal, že s Murdochem se tématu věnují již několik let.

Falešnými zprávámi se zabývají také některé české projekty. Asi nejznámější je web Manipulatori.cz, který založili novináři Petr Nutil a Ondřej Fér. Věnuje se například dezinformacím z proruských webů či aktuálně šíření výmyslů o původu koronaviru.

Koncem loňského roku představil středoškolák Matyáš Boháček aplikaci Newskit, která shrnuje zprávy z důvěryhodných českých zdrojů a pro uživatele vybírá skrze statistiky a strojové učení nejrelevantnější témata.

Delší dobu funguje v Česku také projekt Holubí pošta, který vznikl v reakci na rozesílání nepravdivých řetězových emailů především mezi seniory. Parta studentů práv posílá přihlášeným zájemcům pozitivní, apolitické zprávy, které mají vyvážit negativní zprávy.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah