Avast se vrhá do blockchainu. Chce změnit byznys s identitami a konkurovat bankám

Sídlo společnosti Avast

Sídlo společnosti Avast Zdroj: Profimedia.cz

Avast
2
Fotogalerie

Původem česká kyberbezpečnostní společnost Avast, která je ve fázi spojování s americkým konkurentem NortonLifeLock, se chystá ke vstupu do nového byznysu. Zaměří se na decentralizovanou identitu postavenou na blockchainu, jejíž ambicí je nahradit současné metody digitálního ověřování uživatelů. Avast pro tyto účely koupil dvě zahraniční společnosti.

„Chceme umožnit fundamentální změny správy identity lidí na internetu,“ popsal deníku E15 technický ředitel Avastu Michal Pěchouček. „Máme ambici vytvořit decentralizovanou platformu sloužící k bezpečnějšímu přihlašování k různým službám nebo prokazování identity bez potřeby centrální autority typu bank,“ doplnil Pěchouček.

Myšlenka takzvané self-sovereign identity (SSI) spočívá v přesunu identity uživatelů na blockchain s tím, že si nad vším uchovají absolutní kontrolu. Například budou moci říci, komu chtějí poskytnout data a za jakým účelem. Příklad: prodejcům piva přes internet budou moci poskytnout pouze informaci o ověření plnoletosti.

To se zásadně liší od dnešních účtů na internetu typu Bank ID, Apple ID nebo Google Account spravovaných silnými korporacemi, které tak sbírají uživatelská data a vydělávají díky nim třeba na cílení reklamy.

Interní inkubátor Avastu rok ověřoval možnosti SSI. „Zjistili jsme, že to funguje,“ uvedl Pěchouček. Vedení získalo podporu představenstva a akcionářů a Avast se může decentralizované identitě věnovat jako dlouhodobému strategickému projektu.

SSI se zabývají i další hráči. V pražském vývojovém centru ji zkoumá například jihoafrická banka Absa Group. „Zjišťujeme, jak tuto slibnou technologii nasadit do bankovní praxe,“ sdělil deníku vývojář Jakub Kočí, který se v Abse problematice SSI věnuje.

Avast se už rozhodl. V první fázi jako viceprezidenta pro identitu najal Charlieho Waltona, jenž podobnou funkci zastával v MasterCard. Připojil se i Drummond Reed, spoluzakladatel OpenID Foundation. Pod taktovkou Waltona se uskutečnily dvě akvizice.

Vedení Avastu nejprve rozhodlo o nákupu amerického startupu Evernym, který je průkopníkem SSI a má silné napojení na komunitu a standardizační procesy. Mezi investory měl Barclays.

Následně si Avast pořídil kanadskou firmu SecureKey. Ta ve své domovské zemi pod názvem Verified.me provozuje decentralizované ověřování identity občanů vůči státním institucím a je pionýrem převodu SSI do praxe.Vývoj nové technologie v první fázi potáhne toto americko-kanadské duo. Avast ale plánuje propojit týmy a SSI dostat i do Prahy a do Brna.

Jednou z motivací, proč český podnik do SSI vstupuje, je trend v bezpečnosti na internetu. „Útoky se zaměřují na data a identitu uživatelů. Také vidíme, jak velký byznys představuje správa hesel. Hledali jsme, co je v ochraně identit další velká věc,“ vysvětlil Pěchouček.

Avast se nyní bude snažit vybudovat infrastrukturu, která by měla sloužit jako „podvozek“ decentralizované identity. Technické detaily o tom, jak by měl takový blockchain vypadat a fungovat, zatím nezveřejňuje. Stejně tak podrobněji nemluví o obchodním modelu.

Vítězný návrh na nový informační systém v Praze

Video placeholde

 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!