Elon Musk převzal kontrolu nad Twitterem, propustil vedoucí pracovníky

Americký miliardář Elon Musk převzal kontrolu nad internetovou společností Twitter

Americký miliardář Elon Musk převzal kontrolu nad internetovou společností Twitter Zdroj: profimedia.cz

Sídlo internetové společnosti Twitter
2
Fotogalerie

Miliardář Elon Musk převzal kontrolu nad internetovou společností Twitter a propustil její vedoucí pracovníky. Informovaly o tom světové agentury a list The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenované zdroje. Nejbohatší muž světa podle nich dokončil akvizici sociální sítě a okamžitě propustil mimo jiné jejího výkonného ředitele Paraga Agrawala. „Pták je osvobozen,“ napsal na svém twitterovém účtu Musk s odkazem na logo sociální sítě. Twitter později převzetí potvrdil, když informoval regulátora o svém odchodu z burzy, napsala agentura DPA.

Agrawal a dosavadní finanční šéf Twitteru Ned Segal byli v době uzavření dohody v ústředí společnosti v San Francisku a byli vyvedeni ven, píše Reuters. Kromě nich Musk podle médií propustil i další členy vedení společnosti. Přestože zásadní personální změny přišly rychle, všeobecně se očekávaly a téměř jistě jsou první z mnoha velkých změn, které Musk provede, podotkla agentura AP.

Miliardář se na koupi Twitteru za 44 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu korun) dohodl letos v dubnu. V červenci však oznámil ukončení dohody, což zdůvodnil tím, že mu firma neposkytla údaje ohledně falešných a spamových účtů na své stejnojmenné sociální síti. Společnost Twitter následně Muska zažalovala.

Začátkem října miliardář navrhl, že firmu převezme za původně dohodnutou cenu. Soud mu následně nařídil, aby se do dneška s firmou Twitter dohodl, zda ji převezme, anebo ne. Musk tento týden podle agentury Bloomberg uvedl, že do dneška převzetí Twitteru dokončí.

Elon Musk přišel do sídla Twitteru s umyvadlem

Video placeholde
• Elon Musk

Kritici se obávají, že změna vlastníka povede k méně moderovanému obsahu na této sociální síti, což podpoří nenávistné projevy na platformě. Musk se tento týden v otevřeném dopise obrátil na reklamní zákazníky společnosti Twitter a vysvětloval jim, proč se rozhodl firmu koupit. Vyvracel tak obavy o její budoucí vývoj pod jeho vedením. Twitter by se neměl stát „místem hrůzy“, kde lze říci cokoliv bez následků, uvedl Musk ve svém tweetu. Platforma musí být „vřelá a příjemná pro každého“.

Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton dnes varoval, že Twitter se nesmí přeměnit v neregulovanou platformu. „V Evropě bude pták létat podle našich evropských pravidel,“ prohlásil. Německá vláda nyní hodlá zvážit, zda bude chtít na síti Twitter dál působit. „Budeme sledovat možné změny této platformy v příštích týdnech a následně vyvodíme vlastní závěry,“ uvedla.

Musk dnes oznámil, že Twitter vytvoří radu pro moderování obsahu, ve které budou zastoupena velmi různorodá hlediska. Dodal, že před zasedáním této rady nedojde k žádným zásadním rozhodnutím ohledně obsahu ani k obnovením zrušených účtů. Upozornil, že Twitter již před převzetím obnovil účet rappera Ye, dříve známého jako Kanye West, který před časem zablokoval kvůli jeho antisemitským výrokům.

Bývalý americký prezident Donald Trump převzetí přivítal a prohlásil, že Twitter se nyní nachází v „rozumných rukou“ a že ho již nebudou řídit „radikální levicoví šílenci a maniaci“. Nesdělil však, zda se na platformu, která mu v minulosti zablokovala účet, hodlá vrátit. Uvedl nicméně, že jeho vlastní sociální platforma Truth Social „vypadá a funguje lépe“. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv popřál Muskovi „hodně štěstí při překonávání politické zaujatosti a ideologické diktatury na Twitteru“.

Musk se již dříve vyjádřil, že chce, aby společnost měla méně omezení pro zveřejňovaný obsah a že chce „porazit“ spamové roboty na twitteru a zveřejnit algoritmy, které určují, jak je obsah prezentován uživatelům. Zatím ale nenabídl podrobnosti o tom, jak toho všeho dosáhne a kdo bude společnost řídit. Ve čtvrtek také řekl, že Twitter nekoupil proto, aby vydělal více peněz, ale aby se pokusil pomoci lidstvu, které má rád. Naznačil také, že Twitter považuje za základ pro vytvoření „superaplikace“, která bude nabízet vše od převodů peněz po nakupování a přepravu autem.

Twitter má 7500 zaměstnanců a Musk se vyjádřil, že plánuje snížit počet pracovních míst. Mnoho zaměstnanců se tak bojí o práci. Musk však ujistil, že velké propouštění nechystá; očekává se ale, že zasáhne hlavně členy týmu pro důvěru a bezpečnost, který zahrnuje moderátory obsahu.

Jednapadesátiletý Musk je šéfem automobilky Tesla a nejbohatším člověkem na světě. Podle indexu miliardářů, který sestavuje Bloomberg, dosahuje aktuální hodnota jeho majetku 212 miliard dolarů (přes pět bilionů korun).

Musk se na koupi Twitteru dohodl v dubnu, v červenci oznámil ukončení dohody

4. dubna 2022 - Šéf automobilky Tesla Elon Musk, který je od roku 2009 častým uživatelem twitteru, se stal největším akcionářem společnosti Twitter. Podle údajů zveřejněných americkým burzovním regulátorem nově vlastní v Twitteru 9,2 procenta akcií.

14. dubna 2022 - Musk oznámil, že chce Twitter koupit. Jeho „nejlepší a konečná“ nabídka společnost podle agentury Bloomberg ohodnocuje na zhruba 43 miliard dolarů (963,4 miliardy korun). Firma má podle Muska mimořádný potenciál, který on zcela rozvine. V oznámení americkému regulátorovi Musk také uvedl, že má v plánu společnost stáhnout z burzy. Twitter sdělil, že jeho nabídku zváží.

25. dubna 2022 - Musk se s Twitterem dohodl, že internetovou společnost koupí za 44 miliard dolarů (zhruba bilion korun). Firma uvedla, že její správní rada transakci jednohlasně schválila. Po dokončení transakce budou akcie Twitteru staženy z veřejného trhu, na který vstoupily v roce 2013.

13. května 2022 - Musk na svém twitterovém účtu uvedl, že plán převzetí společnosti je pozastaven. Musk chce nejprve podrobnosti k podílu falešných a spamových účtů a ujistit se, že tvoří méně než pět procent všech účtů. Musk ale později v dalším tweetu napsal, že o převzetí firmy Twitter pořád stojí. Její výkonný ředitel Parag Agrawal uvedl, že společnost musí být připravena na různé scénáře.

6. června 2022 - Musk varoval, že by mohl odstoupit od smlouvy o převzetí Twitteru. Jeho právní zástupce uvedl, že Twitter odmítá žádosti o poskytnutí údajů ohledně falešných a spamových účtů na své stejnojmenné sociální síti. Dodal, že takový postup je porušením podmínek dohody a že Musk si vyhrazuje právo ji zrušit.

8. července 2022 - Musk ukončil smlouvu o koupi sociální sítě Twitter. Twitter v reakci uvedl, že bude s Muskem bojovat u soudu za naplnění smlouvy o jeho převzetí. Trvá na dohodnuté ceně a podmínkách, uvedl předseda firemní správní rady. O pár dní později podal Twitter na Muska žalobu.

10. srpna 2022 - Musk podle záznamů pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC) prodal v minulých dnech akcie firmy Tesla v hodnotě asi 6,9 miliardy dolarů (více než 165 miliard korun). Musk uvedl, že akcie prodal pro případ, že by prohrál soudní spor se společností Twitter a nakonec ji musel převzít. Chtěl se tak vyhnout situaci, že kdyby pak rychle potřeboval peníze na převzetí, mohl by být nucen akcie Tesly prodat i za nevýhodnou cenu.

13. září 2022 - Akcionáři Twitteru schválili převzetí firmy Muskem za 44 miliard dolarů.

4. října 2022 - Musk navrhl, že koupí Twitter za původně dohodnutou cenu 54,20 dolaru za akcii, která celý podnik ohodnocuje na 44 miliard dolarů. Akcie Twitteru po zprávě prudce posílily a obchodování s nimi bylo přerušeno.

6. října 2022 - Soud odročil začátek procesu o akvizici Twitteru ze strany Muska na 28. října, aby podnikateli umožnil uzavření dohody o financování akvizice. Původně měl proces začít 17. října, Muskovi advokáti ale požádali o jeho pozastavení, protože miliardář obnovil nabídku na akvizici společnosti, napsala agentura Reuters.

21. října 2022 - Deník The Washington Post napsal, že podle jeho zdrojů chce Musk zrušit 75 procent pracovních míst v Twitteru, což by se dotklo více než 5000 zaměstnanců. Firma vzápětí zaměstnance ujistila, že se žádné velké propouštění nechystá.

25. října 2022 - Musk podle agentury Bloomberg sdělil bankéřům, že hodlá do pátku dokončit převzetí Twitteru.