Interaktivní stoly a kanceláře sdílené několika firmami naráz. Čtěte, čím vynikají chytré budovy | E15.cz

Interaktivní stoly a kanceláře sdílené několika firmami naráz. Čtěte, čím vynikají chytré budovy

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nizozemský Amsterdam nechal nahlédnout do budoucnosti realit. Tamní konference Smart Building Conference odstartovala veletrh Integrated Systems Europe 2018, kde se představily trendy v oblasti technologií pro chytré budovy. Ty odrážejí zejména důraz na bezpečnost, využití dat a sdílení.

Chytré budovy budou podle světových odborníků prošpikované senzory a vygenerují tak obří množství dat. Původně senzory měly v první řadě vést k úspoře spotřeby energií, dnes se ale jako hlavní motiv ukazuje komfort. A to nejen v bytech, nýbrž zejména v kancelářích.

„Například senzory v zasedacích místnostech měří počet lidí, a následně podle něj upravují teplotu nebo a provzdušnění v místnosti,“ uvedl Niclase Norléna z firmy LumenRadio. Na stejném principu mohou podle něj například pracovat i data pro úklidovou službu.

Jeho slova potvrzuje i Josef Šachta z české společnosti Sharry Europe, která se zaměřuje právě na oblast správy a vývoje digitálních technologií pro kancelářské komplexy.

“Integrace systémů a zjednodušení procesů v kancelářských budovách je jedna z klíčových oblastí, ke které se trend ubírá,” řekl Šachta s tím, že právě práce s daty, kapacitami místností i třeba parkovacích stání v jednom systému umožňuje větší efektivitu a pro zaměstnance pohodlnější a jednodušší ovládání. V českém prostředí jejich funkcí využívá například Skanska Property ve svých budovách Corso Court a Five.

Propojením informací ovšem inovace nekončí, s novými technologiemi přichází i proměna pracovního prostředí. Zástupce dalšího technologického gigantu Siemens Daniel Schröder na konferenci zdůraznil posloupnost využití chytrých řešení.

Ty nenajdou uplatnění jen v ovládání základních prvků typu osvětlení či topení, ale také v optimalizaci celkového prostoru i úpravě pracoviště zaměřené na komfort jednotlivce, jejímž výsledkem má být spokojenost a růst pracovní efektivity.

S efektivitou navíc souvisí i další představený trend. Podle Schrödera se rychle blíží doba, kdy budou kanceláře sdílené několika firmami naráz. Obdoba “coworkingového centra pro firmy” má vyrůst třeba v novém londýnském mrakodrapu TwentyTwo, jehož společné kancelářské prostory budou představovat více než pětinu celkové plochy.

Mění se ovšem nejen podoba a funkčnost kanceláří, ale i jejich zařízení. Výrazněji se začínají prosazovat interaktivní stoly, tabule či celé kancelářské stěny. “Tato zařízení jsou trendem nejen pro standardní porady, ale i pro spolupráci týmů rozmístěných po celém světě.” doplňuje Šachta z Sharry Europe.

“V rámci jedné budovy je například možné propojit všechny obrazovky na jedné platformě, která zasílá správný typ informace ve správný čas na správné místo v budově,” dodává.

S tématy jako big data, sdílení informací a integrace informačních systémů je bezprostředně spojeno téma bezpečnosti. Pokud budou senzory generovat velké množství dat, jak budou tato data chráněna? “Částečnou odpovědí je výpočetní metoda, kdy zpracování dat probíhá alespoň z části v koncových částech počítačové sítě blízko senzoru. Tím se redukuje tok informací mezi senzory a datovým centrem, nejčastěji uloženým v cloudu,” představil jednu z variant Šachta.

 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah