Internet věcí mění byznys a sběr dat. Mnoho firem ale pořád využívá zapisovatelky s tužkou a bločkem | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Internet věcí mění byznys a sběr dat. Mnoho firem ale pořád využívá zapisovatelky s tužkou a bločkem

Tomáš Stingl

Tomáš Stingl

Internet věcí znamená inovaci, která v současnosti nejzásadněji mění byznys. Na pražském setkání E15 Premium s tématem „inovace a průmysl“ pro to v anketě hlasovalo nejvíce z pěti desítek českých podnikatelů a manažerů.

K dalším inovacím, z nichž účastníci vybírali, patřily cloudy, umělá inteligence, virtuální realita, sdílená ekonomika nebo big data. 

K internetu je celosvětově připojeno přes 25 miliard věcí. V českém průmyslu se to týká i mnoha strojů, ze kterých čidla průběžně sbírají data například o riziku poruchy nebo o momentální výkonnosti. „Tento systém je možné využít nejen ke sběru informací, ale také k analýze a vylepšení měřeného systému,“ uvedl na setkání Leoš Dvořák, ředitel pro digitalizaci ve společnosti Siemens ČR.

Event E15 Premium: Robotizace není průmysl 4.0

Konkrétní ukázku, jak internet věcí funguje, demonstroval na malém modelu strojní linky Michal Kutil, jednatel společnosti Plantyst.

Ta vyvíjí systém pro sběr dat a jejich analýzu za využití cloudů. „Když navštěvuji české podniky, překvapuje mě, že ještě pořád ve spoustě z nich zapisuje údaje z výroby asistentka s tužkou a papírovým bločkem,“ podotkl Kutil. Počet strojů a zařízení napojených na web prudce roste. V polovině století jich má být celosvětově připojeno už přes padesát miliard. 

O čtvrté průmyslové revoluci se více dočtete v magazínu E15 Premium s názvem Chytré stroje. Objednávejte zde >>>
E15 Premium Chytré stroje

Investor Zadák vsadil na internetovou půjčovnu věcí

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!