Alphabet končí s projektem Loon na internet pro odlehlé oblasti | E15.cz

Internet z balónů pro odlehlé oblasti od Googlu nebude. Projekt Loon končí

ČTK

Vstoupit do diskuze
0

Americká společnost Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, ukončuje projekt Loon, který měl v plánu poskytovat internet v nedostupných oblastech za pomoci speciálních balónů. Alphabet rozhodnutí odůvodnil tím, že cesta projektu ke komerční životaschopnosti se ukázala být delší a riskantnější, než očekával.

Loon vznikl v roce 2011. V roce 2019 měl 200 zaměstnanců. Alphabet doufal, že balóny o délce tenisového hřiště, které vynesou do stratosféry síťové zařízení se solárním článkem, budou levnější alternativou k základnovým stanicím a bude je možné použít i tam, kde by budování těchto věží bylo obtížné.

Pilotní projekt zahájil Loon až v roce 2020 v Keni, se zpožděním několika let oproti původnímu plánu. Technologie se dříve osvědčila u krátkých projektů v Peru a Portoriku, kde věže pro přenos signálu poškodily přírodní katastrofy.

Alphabet již dříve ukončil jiné projekty oddělené od Googlu, jako práci na létajících dracích, které měly vyrábět elektřinu.

Loon nabídl sdílení své technologie vládám a neziskovým organizacím a operátorům, které řeší připojení v odlehlých oblastech. Po firmě zůstanou vyspělé heliové balony, které vydrží na obloze stovky dní, a komunikační zařízení pro přenos signálu.

Jako problém se však ukázalo, že operátoři potřebují několik balónů najednou. Každý z nich stojí desítky tisíc dolarů a má přitom životnost zhruba pět měsíců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.