Kolikrát už jste viděli Baby Shark Dance? Oslavte 20. narozeniny YouTube s největšími virály i bizáry
Každý rok na svatého Valentýna slaví narozeniny sociální síť YouTube. Ty letošní jsou již dvacátými. Za tu dobu ušla největší světová video platforma dlouhou cestu, o čemž svědčí i aktuální cena značky přesahující 30 miliard dolarů, čímž se mezi ostatními sociálními sítěmi řadí mezi nejhodnotnější.
YouTube založili v únoru 2005 Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim, tři kolegové, kteří se potkali při práci ve finančně-technologické společnosti Pay Pal. Jejich nápad na spuštění sociální sítě vznikl z nemožnosti efektivně sdílet videa pomocí internetu a rozhodli se tak založit YouTube, na nějž může jednoduše nahrát video kdokoliv a ostatní si ho mohou vyhledat a přehrát.
Sociální síť se díky svému v té době unikátnímu konceptu stala rychle populární. V rukou svých zakladatelů však dlouho nezůstala. Už následující rok ji koupila společnost Google za 1,65 miliardy dolarů, a v jejím vlastnictví zůstává dodnes.
Postupem času se platforma rozšířila o mnohé funkce. V roce 2014 byla spuštěna první podoba premium verze, která umožňuje mimo jiné sledovat videa bez reklam, jejichž množství stále soupá. O rok později vznikl YouTube Music, určený ke streamování hudby. Aby síť udržela krok s dobou a také konkurencí, zejména s čínským TikTokem, přidala v roce 2021 funkci YouTube Shorts, specializující se na krátkometrážní videa točená „na výšku“.
Kolik videí bylo na YouTube za jeho dvacetiletou existenci nahráno těžko odhadovat. Většinou se mluví o jednotkách miliard. Do dnešního dne se tak platforma i přes stále rostoucí konkurenci dalších sociálních sítí stále drží na vrcholu v počtu aktivních uživatelů. Podle dat Statisty byla loni v dubnu druhá hned za Facebookem. Měsíčně YouTube použije přes 2,5 miliardy uživatelů.
V neposlední řadě dala síť vzniknout i zcela novému povolání, profesionálním tvůrcům videí na YouTube, pro něž se vžil pojem YouTubeři. Ti největší z nich, kteří mají na svých kanálech i stovky milionů odběratelů, dnes zaměstnávají klidně desítky lidí, kteří se na tvorbě jejich videí podílejí.
Podívejte se na deset „nej“ a zajímavostí ze světa YouTube:
1. Baby Shark Dance /nejpřehrávanější video/
- Datum nahrání videa: 18. 6. 2016
- Počet zhlédnutí: 15,5 miliardy
Přes 15 miliard zhlédnutí zvládl od svého nahrání na YouTube v roce 2016 nasbírat videoklip k dětské písničce Baby Shark. I přes svou triviálnost je díky své chytlavosti s přehledem nejstreamovanějším videem na platformě.
2. MrBeast /nejodebíranější YouTube kanál/
- Datum založení kanálu: 20.2.2012
- Počet odběratelů: 356 milionů
Americký YouTuber MrBeast, vlastní jménem Jimmy Donaldson, má na svém kanále v současné době přes 350 milionů odběratelů. Proslavil se nespočtem virálních videí se stovkami milionů zhlédnutí. Nechal se například pohřbít nebo s několika kamarády strávil týden na voru plujícím po otevřeném moři. Jeho kanál má díky své popularitě i neuvěřitelnou hodnotu. V roce 2022 odmítl Donaldson jeho prodej za miliardu dolarů. V loňském roce se zase spekulovalo o údajné nabídce Disney ve výši pěti miliard dolarů.
3. Me at the zoo /nejstarší video/
- Datum nahrání videa: 24.4.2005
- Počet zhlédnutí: 347 milionů
První video bylo na YouTube nahráno v dubnu 2005. V devatenáctisekundovém videu stojí před sloním výběhem v zoo v San Diegu jeden ze spoluzakladatelů sítě Jawed Karim a říká, že sloni jsou „cool“ díky svým dlouhým chobotům.
4. Slza – Katarze /nejsledovanější české video/
- Datum nahrání videa: 25.10.2015
- Počet zhlédnutí: 171 milionů
Přes 171 milionů zhlédnutí má na YouTube videoklip skupiny Slza k písničce Katarze z roku 2015, což z něj dělá nejsledovanější české video na platformě.
5. Gangnam Style /první miliarda/
- Datum nahrání videa: 15.7.2012
- Počet zhlédnutí: 5,4 miliardy
Když v červenci 2012 vyšel na YouTube videoklip k písničce Gangnam Style jihokorejského interpreta PSY, stal se téměř okamžitě hitem i díky jednoduchému tanečku, který píseň doprovází. Už během půl roku tak měl na svém kontě miliardu zhlédnutí a stal se vůbec prvním videem na YouTube, který tuto magickou metu pokořil.
6. Ara TV /nejodebíranější YouTube kanál v češtině/
- Datum založení kanálu: 16.8.2017
- Počet odběratelů: 1,7 milionu
Nejspíše to bude pro mnoho lidí překvapením, ale za nejodebíranějším českým YouTube kanálem kupodivu nestojí žádný YouTuber v tom smyslu, jak si ho nejspíše většina lidí představí, ale manželé Vlaďka a Pavel Klikovi. Že jste o nich nikdy neslyšeli? Tento pár točí videa se svými papoušky a jejich záliba jim do dneška vynesla více než 1,7 milionu odběratelů.
7. Pokemon GO Song /český virál světového formátu/
- Datum nahrání videa: 16.7.2016
- Počet zhlédnutí: 99 milionů
Nejposlouchanější písnička českého tvůrce zpívaná v angličtině. V roce 2016 ji nahrál tehdy devítiletý YouTuber Misha, vlastním jménem Michal Florian. Jen něco málo přes minutu dlouhá písnička se díky svému neotřelému přístupu a zároveň značné popularitě mobilní hry Pokémon GO v té době stala prakticky okamžitě virální nejen v Česku, ale i v zahraničí. Ke dnešku má již téměř 100 milionů zhlédnutí.
8. Chandryaan-3 /nejsledovanější živý přenos/
- Datum živého přenosu: 23.8.2023
- Počet zhlédnutí v živém čase: 8 milionů
Na YouTube je možné vysílat i živé přenosy. Titul toho vůbec nejsledovanějšího drží stream přistání sondy Chandryaan-3 Indické kosmické agentury na povrchu Měsíce v srpnu 2023. V jednu chvíli ho prostřednictví YouTube sledovalo živě přes osm milionů lidí.
9. Gamer Grandma /YouTuberkou i po devadesátce/
- Datum založení kanálu: 19.12.2014
- Počet odběratelů: 547 tisíc
Že je hraní her jenom pro mladé? S tím by určitě nesouhlasila 94 letá Japonka Hamako Mori, vystupující na YouTube pod přezdívkou Gamer Grandma. Od roku 2023 už sice není na svém kanále aktivní, i přesto má zápis v Guinnessově knize rekordů coby nejstarší videoherní YouTuberka.
10. T-Series /nejsledovanější YouTube kanál/
- Datum založení kanálu: 13.3.2006
- Celkový počet zhlédnutí: 283 miliard
Kanál indické hudební a televizní společnosti T-Series drží rekord v počtu celkových zhlédnutí. Videa na něm jich dohromady mají přes 283 miliard. V počtu odběratelů mu navíc patří druhé místo.