Unix se zrodil před půl stoletím | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Před půl stoletím se zrodil Unix. Operační systém, který inspiroval všechny ostatní

Před půl stoletím se zrodil Unix. Operační systém, který inspiroval všechny ostatní
Vývojáři vývojáři Dennis Ritchie a Ken Thompson z počítačového oddělení Bell Labs stvořili Unix.
• 
ZDROJ: Peter Hamer, CC BY-SA 2.0

Jakub Čížek - Živě.cz

Prvotní operační systém Unix vznikl přsně před 50. lety. Ve volném čase jej stvořili vývojáři Dennis Ritchie a Ken Thompson v laboratořích Bell Labs. Za jeho vznikem nestál jediný produktový manažer, ani obchodní strategie. První komerční verze Unixu v dějinách stála 20 tisíc tehdejších dolarů, což po přepočtu činí zhruba 100 tisíc těch současných.

Byl pozdní srpen roku 1969 a UNICS - finální fonetický přepis UNIX získal až o něco později - z pera dvou nadšených vývojářů byl hotový. Jednalo se o zkratku pro Uniplexed Information and Computing Service, což byla zase parafráze Multiplexed Information and Computer Service – operačního systému MULTICS pro tehdejší počítač GE 645 od General Electric.

MULTICS měl za úkol už v 60. letech představit některé moderní koncepce fungování operačního systému, které dnes považujeme za samozřejmost – třeba sdílení procesorového času mezi aplikacemi a přihlášenými uživateli.

Jeho společný vývoj v laboratořích Bell Labs, MIT a General Electric se ale rok od roku prodražoval, až společnost Bell Labs celý projekt pod hrozbou krachu opustila a s ní i její vývojáři z New Jersey.

Thompson a Ritchie získané zkušenosti naštěstí nezahodili a postupně je přetavili do vlastního a koncepčně mnohem jednoduššího operačního systému UNICS pro počítač PDP-7.

Příjmy Microsoftu překonaly očekávání, bodovala hlavně cloudová platforma Azur

UNICS nabídl zcela novou koncepci, která dodnes definuje nejen samotné unixové systémy a jejich deriváty, kam vzdáleně patří i macOS, ale i operační systémy, které se Unixem silně inspirovaly. Třeba Linux.

Unixová filozofie počítačových hippies

Jelikož se Unix zrodil v hlavách programátorů, kteří jej psali pro ostatní vývojáře, a nikoliv v hlavách produktových manažerů, vložili do něj otisk svého vlastního svobodomyslného světonázoru a důraz na vysoce efektivní kód.

Unix se tedy skládal z maličkého jádra, které řídilo spouštění a běh programů, přístup k periferiím a podobně, a z ohromného množství vlastně docela maličkých a jednoúčelových programů – utilit.

Byli to vývojáři, a tak chtěli, aby se Unix skládal z dílčích aplikací, které sice budou provádět každá jen jednu primitivní úlohu, ale budou to dělat bezchybně a tak rychle, jak to jen tehdejší hardware umožňoval. A hlavně, jejich kód bude díky malé velikosti stručný, snadno pochopitelný a každý si jej bude moci dále upravit.

Microsoft obrací. Proti softwaru zdarma už nebojuje, vývojářům Linuxu naopak pomůže

Další specialitou byl hierarchický souborový systém skládající se ze stromu dílčích adresářů a souborů. Dnes je to samozřejmost, tehdy to ale bylo tak trochu sci-fi. 

Na přelomu 70. a 80. let mnozí analytici předpovídali, že se z Unixu stane standardní operační systém jak pro velké podnikové servery – mainframy, tak pro pracovní stanice. Pomohl k tomu nástup unixových derivátů pro procesory malých počítačů a nebýt pozdější zakázky pro IBM, tento článek byste dost možná dnes nečetli na notebooku s Microsoft Windows, ale s operačním systémem Microsoft Xenix.

Pokračování článku naleznete na serveru Živě.cz.

Autor: Jakub Čížek - Živě.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!