Šéf Vodafonu: Neomezené tarify nabídneme, až budou mít domácnosti dostatečně rychlý pevný internet

Vodafone

Vodafone Zdroj: profimedia.cz

Na neomezené mobilní datové tarify od operátorů si budou zákazníci muset ještě počkat. Nabídnout je budou moci až poté, co budou mít domácnosti dostatečně rychlý pevný internet a nebudou muset využívat mobilní připojení jako náhradu pomalých rychlostí v pevných sítích. Překážkou zavedení vyšších datových objemů v mobilních sítích je v současnosti zejména nedostupnost vysokokapacitního optického připojení mobilních vysílačů. Uvedl to generální ředitel Vodafone ČR Petr Dvořák.

"Rozvoj pevného vysokorychlostního internetu a optického připojení vysílačů brzdí zejména nedostatečná soutěž v pevných službách, pomalé tempo inovací v pevných sítích a komplikovaná výstavba sítí obecně," podotkl Dvořák.

Pokud by operátoři v současnosti nabídli neomezený tarif pro LTE, které na velké části ČR představuje tu nejkvalitnější alternativu připojení k internetu, využilo by jej část domácností pro připojení domácích Wi-Fi modemů, což by v těchto místech extrémně zatížilo mobilní vysílače a snížilo kvalitu služby pro všechny uživatele. Pro pokrytí domácností pevným internetem přitom podle Dvořáka neexistuje státní koncepce, která by řekla, kde bude ČR za tři nebo pět let.

"ČTÚ chce na jedné straně regulovat mobilní sítě, ve kterých funguje konkurence, a na druhé straně tvrdí, že fixní internetové připojení regulaci nepotřebuje. Máme přitom jedno z nejpomalejších pevných připojení k internetu v Evropě. Například data Seznamu ukazují, že přes 80 procent českých domácností nemá doma ani deset Mbit/s," uvedl Dvořák. Nejrychlejší internetové připojení je podle serveru DSL.cz právě mobilní LTE s průměrnými rychlostmi až 50 Mbit/s.

Regulátor podle Dvořáka dlouhodobě nenastavil podmínky pro kvalitní pevný internet. Stát podle něj není schopný v rámci pevných sítí splnit závazek z vládního materiálu Digitální Česko, podle kterého mají mít v roce 2020 všechny domácnosti připojení alespoň 30 Mbit/s a polovina pak přes 100 Mbit/s. "Potřebujeme, aby Český telekomunikační úřad (ČTÚ) měl ambiciózní koncepci rozvoje pevných sítí, aby bylo robustní pokrytí domácností, a potom může přijít čas pro neomezená mobilní data," podotkl.

Vodafone jde od podzimu cestou nabídky neomezeného stahování v určitých kategoriích v rámci tematických balíčků Pass. Ty umožňují za měsíční poplatek neomezený přístup na video servery, chat, sociální sítě nebo servery s hudbou. Chystá přitom rozšíření jejich počtu například o balíček zaměřený na navigační služby.

"Měřit spotřebu dat není pro zákazníky jednoduché. Nemají představu, když se koukají deset minut na YouTube, kolik dat spotřebují a kolik je to bude stát. Když jim ale nabídnete neomezená data za určitou cenu, tak většina řekne, že to nepotřebuje. Řešením jsou naše Vodafone Passy. Když si někdo pořídí náš tarif se sedmi GB dat a k tomu si koupí balíček se všemi Passy, tak má v podstatě neomezený internet," dodal.

Dvořák nastoupil do čela českého Vodafonu letos v únoru po Jiřím Báčovi. Před tím ve firmě působil jako viceprezident pro nefiremní zákazníky. Vodafone má v Česku 3,8 milionu zákazníků. Nedávno firma oznámila, že koupí největšího českého kabelového operátora UPC.

 

Vodafone letos investuje v Česku přes dvě miliardy korun

Mobilní operátor Vodafone letos investuje v Česku přes dvě miliardy korun. Za posledních pět let firma v tuzemsku proinvestovala více než 14 miliard korun, tedy zhruba 23 procent tržeb. V rozhovoru s ČTK to uvedl generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák.

Vodafone se chce pod Dvořákovým vedením zaměřit na nabídku konvergovaných služeb, digitální Česko a zákaznickou zkušenost. "Tím se chceme odlišovat na trhu. Hodně si zakládám na zákaznickém přístupu. Naši lidé podávají nejlepší výsledky, když je jim v práci dobře a pod tlak se dokážou dostat sami, když o něco jde. My se chceme odlišovat právě našim přístupem k zákazníkům," dodal.

V příštím roce se chce Vodafone zúčastnit aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G. V současnosti operátoři diskutují s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) o podmínkách soutěže. "Stát musí říct, co je jeho cíl a od toho odvinout podmínky aukce. Na jedné straně chce mít kvalitní pokrytí, zavádět 5G, na druhé straně hovoří o možném přidělení frekvencí pro bezpečnostní složky. Na operátory by tak zbylo méně kmitočtů, což by jednak zvýšilo jejich cenu a také znemožnilo výstavbu konkurenceschopných sítí," řekl Dvořák.

Případný příchod čtvrtého operátora na vysoce saturovaný český trh podle Dvořáka nedává ekonomicky smysl a vzhledem k potřebě vysokých investic na vybudování nové mobilní sítě ani nepovede k deklarovanému poklesu cen za volání. Snížení by měla přinést spíš konkurence současných tří hráčů a virtuálních operátorů. Regulátor navíc nijak nereaguje na klíčový problém na trhu, kterým je podle Vodafonu sdílení mobilních sítí dvou největších operátorů.

Čtvrtý operátor je podle Dvořáka do jisté míry jen populistický krok. "Nedaří se nám regulátorovi ani politikům vysvětlit, kolik v ČR operátoři investují. My jako firma investujeme minimálně 2,5 miliardy korun ročně, bez jakýchkoli výhod či pobídek, navíc v prostředí, kde je jakákoli výstavba dost komplikovaná. Naopak jsme stále nepravdivě obviňováni, že jsou telekomunikační služby v ČR nekvalitní, ve veřejných diskusích ale málokdo reflektuje místní prostředí, kvalitu a dostupnost našich služeb, doplnil.

Státu se podle něj daří nastartovat kroky k urychlení výstavby liniových staveb. Stále ale například chybí registr pasivní infrastruktury, který by operátorům umožnil nerozkopávat zbytečně silnice a chodníky a výstavbu sítí tím zjednodušit a lépe plánovat.