Bohemia Interactive popírá zprávy o převzetí | E15.cz

Tencent nás nekupuje, popírá zprávu o převzetí herní studio Bohemia Interactive

vku, mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Český vývojář počítačových her Bohemia Interactive se majetkově propojí s čínským internetovým gigantem Tencent, napsal sever The Information. Číňané měli za 260 milionů dolarů (asi 6,2 miliardy korun) získat mezi 70 a 80 procenty herního studia. Studio Bohemia Interactive ale zprávu dementovalo.

„Netušíme, jak tato informace vznikla. V současnosti jsme s nikým o odprodeji nejednali. S Tencentem dlouhodobě spolupracujeme na hře Ylands pro čínský trh, žádnou transakci ale nechystáme,“ řekl pro E15 šéf marketingu firmy Petr Poláček. Na dementi jako první upozornil server Ihned.cz.

V Bohemia Interactive uvažují o tom, zda nedošlo k záměně se společností Bohemia Interactive Simulations, která byla kdysi pobočkou Bohemia Interactive v Austrálii. Nyní společnost působí samostatně a vlastní jí americký fond Riverside Company. Produkuje úspěšné vojenské simulátory, které vzešly ze starší počítačové hry Operace Flashpoint.

„S firmou Tencent o jakémkoliv vstupu do naší firmy nejednáme,“ odmítl v e-mailu tuto variantu šéf Bohemia Interactive Simulations Arthur Alexion.

Tencent v poslední době učinil řadu nákupů v oblasti videoher v Evropě. Pandemie nemoci COVID-19, během níž řada lidí trávila čas doma, byla pro videoherní průmysl vzpruhou. Tencentu za první čtvrtletí stouply tržby z tohoto sektoru o 31 procent.

Zahraniční akvizice Tencentu v herním průmyslu nabyly na významu zejména poté, co reorganizace čínských regulátorů médií zkomplikovala schválení nových her k distribuci v Číně. Úřady čínské vlády kontrolují před uvolněním do distribuce veškerý obsah filmů, knih i videoher. Od reorganizace se schvalování her, zejména těch založených na zahraničních vzorech, markantně zpomalilo, což významně dopadlo na tržby Tencentu.

V lednu Tencent koupil za přibližně 140 milionů dolarů norskou společnost Funcom, z níž vyšla populární hra Anarchy Online. V lednu získal menšinový podíl v německém studiu Yager, která vyvíjí hru The Cycle. Největší akvizicí Tencentu v Evropě byl v roce 2016 nákup společnosti Supercell, kterou čínský internetový podnik získal ve spolupráci s dalšími partnery. Supercell se sídlem ve Finsku vyvíjí hry pro chytré telefony.

České studio Bohemia Interactive, které dosáhlo celosvětového úspěchu, založili bratři Ondřej a Marek Španělé. Prorazilo už v roce 2001 zmíněnou Operací Flashpoint, tedy simulací válečného konfliktu mezi SSSR a Západem, které nabídla do té doby nevídanou interakci s prostředím. Z ní čerpá nejen dodnes vycházející série podobných her ArmA, ale i další úspěšné tituly, včetně předloni vydaného DayZ.

Autor: vku, mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah