PlayStation: Čtvrt století s kultem zábavního průmyslu | E15.cz

Výročí týdne: PlayStation – čtvrt století kultu zábavního průmyslu

Petr Mach

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kdo zná někoho, kdo nikdy neslyšel slovo PlayStation? Nebo někoho, kdo netuší, co si pod ním představit? Nejběžnější označení je herní konzole, i když postupem času do rodiny PlayStation přibyly i další zábavní a herní systémy. Od uvedení první konzole PlayStation na evropský trh uplynulo 29. září 25 let. Podívejte se ve fotogalerii, jak šel čas.

Herní konzole je zjednodušeně počítač určený pro hraní videoher. Jako výstupní zařízení může sloužit klasický monitor, častěji je to však díky větší úhlopříčce nebo pohodlnějšímu sezení televize.

První konzole PlayStation se mohla chlubit elegantním designem a podporou CD formátu, což oproti konkurentům znamenalo rozsáhlejší hry, lepší zvuk a grafické možnosti včetně 3D zobrazení. Na úspěchu se jistě podepsal i ovladač nabízející čtyři přední tlačítka namísto standardních dvou.

Ač bylo Sony na poli konzolí nováčkem, dokonale zaskočilo konkurenci jako firmy Sega a Nintendo. A právě PlayStation se stal první konzolí v historii, které se po celém světě prodalo přes 100 milionů kusů.

Přitom vstup Sony do tohoto odvětví byl takřka náhodný. Firma v osmdesátých letech minulého století nevyráběla takřka žádná počítačová zařízení. Disponovala jen vylepšeným formátem klasického CD-ROM, který umožňoval simultánní čtení komprimovaných zvukových, obrazových a programových dat. O něj projevilo zájem právě Nintendo, ale ze spolupráce nakonec sešlo a Sony šlo raději vlastní cestou.

Za otce PlayStation je označován Ken Kutaragi, který se u Sony stal vedoucím nově založené divize elektronické zábavy. Sony se rozhodlo zcela vynechat slot pro cartridge, a odstřihnout se tak od kompatibility se stávajícími konzolemi.

Jeho možnosti trojrozměrné grafiky navíc oslovily vývojáře her po celém světě, a tak jako nová technologie netrpěl na častý neduh novátorů, totiž chudou nabídku obsahu. Za 25 let PlayStation samozřejmě ušel dlouhou cestu, ale stále si udržuje místo na čele domácího zábavního průmyslu.

Stal se živoucí legendou, která částečně proměnila i naše životy, když počítačové hráče přesunula od počítačů k televizím. Fanoušci značky se již mohou těšit na listopad tohoto roku, kdy bude uvedena do prodeje pátá generace tohoto zařízení.

Autor: Petr Mach

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah