Tykač kupuje Slavii za 2,5 miliardy. Čeká se na schválení z Pekingu

Slavia Praha

Slavia Praha Zdroj: Profimedia.cz

Majitel energetické společnosti Sev.en Pavel Tykač
Slávistický boss Jaroslav Tvrdík
3
Fotogalerie

Prodej fotbalové Slavie je už téměř hotový. Od čínského majitele ji chce koupit miliardář Pavel Tykač. Dohoda mezi managementem klubu a Tykačem je podle několika zdrojů e15 uzavřená a může zkrachovat jen na zamítavém stanovisku dosavadního vlastníka, čínské investiční skupiny CITIC. Podle znalců tamního prostředí je to ale velmi málo pravděpodobné, neboť podobných akvizic, jako jsou nákupy fotbalových klubů, se konglomeráty s podílem čínského státu zbavují nebo nemají zájem je déle držet. Cena podle informací redakce e15 šplhá ke 100 milionům eur, tedy k necelým 2,5 miliardy korun. V klubu právě probíhá proces due dilligence, tedy prověření společnosti před převzetím.

S informací o možném prodeji slavného pražského klubu přišel jako první v úterý týdeník Euro. „Hotovo by mohlo být v prvním kvartále příštího roku,” řekl e15 zdroj, který má k obchodu blízko. Tykač bude teď na dovolené, takže se obchodu osobně věnovat nemůže, prodej se tedy minimálně o několik měsíců odloží.

„Klub nemá žádné právo, možnost ani informace, aby komentoval jakékoliv spekulace spojené s vlastnictvím a rozhodováním svého akcionáře,“ řekl ředitel strategické komunikace Slavie Jakub Splavec. Stejně tak nechtěl věc komentovat ani Tykačův mluvčí Jan Chudomel.

Podle HN by s fotbalovým klubem měl Tykač koupit také stadion Eden. Hlavní manažerská tvář Slavie Jaroslav Tvrdík by měl ve své pozici zůstat. Tvrdík byl nedávno na návštěvě v Pekingu, kde se dokonce setkal také s čínským premiérem Li Čchiangem. Jestli během návštěvy řešil i Slavii, nechtěl žádný ze zdrojů komentovat. 

O prodeji Slavie se spekuluje roky. Objevila se celá řada zájemců, z nichž se často zmiňoval na nerostné suroviny bohatý stát Katar. K obchodu ale nakonec nedošlo.

Zemanovo dědictví

Slavie zároveň reprezentuje dědictví „rozmrazování“ vztahů mezi Čínou a Českou republikou, jehož patronem byl prezident Miloš Zeman. Příchod miliardových investic ale skončil hořkou pachutí. Společnost CEFC, která měla být letadlovou lodí investic z asijské velmoci, se dostala do obřích finančních, a hlavně domácích politických problémů. Předtím však stihla do fotbalového klubu napumpovat stovky milionů korun. 

Její české akvizice poté převzal konglomerát CITIC Group, v němž má významný podíl čínský stát. CITIC Group je vlastníkem 99,98 procenta Slavie, zbytek vlastní drobní akcionáři. Díky penězům od čínských majitelů se Slavia jako klub zvedla a koupila řadu drahých a prestižních hráčů.

Za rok 2021, kdy naposledy zveřejnila účetní závěrku, vykázala Slavia ztrátu ve výši 286 milionů, za covidový rok 2020 a polovinu roku 2019 naopak zaznamenala zisk po zdanění ve výši půl miliardy korun. Za rok 2021 uvádí neuhrazenou ztrátu z minulých let ve výši více než jedné miliardy korun, ale ztráty dosud kryli čínští akcionáři.

Vystrkování tykadel

Tykač i jeho rodina patří k dlouhodobým podporovatelům Slavie, kterou jako zarytý konzervativec a obhájce kapitalismu považuje za tradičně „buržoazní“ klub oproti „dělnické“ Spartě, která byla díky této své pověsti protežována i za komunistického režimu. Tykač se také začíná nápadně angažovat ve veřejném dění. Nedávno redakce e15 jako první informovala o jeho finanční podpoře vysoké školy Cevro, během letošního roku projevil zájem i o koupi mediálního domu Mafra, kterou později získal miliardář Karel Pražák.

Kdo je Pavel Tykač

Majitel energetické společnosti Sev.en Pavel Tykač

Ostřílený podnikatel Pavel Tykač poslední dobou zvyšuje sázky na uhlí. Jeho globální skupina Sev.en Global Investments získala například těžební práva ke dvěma miliardám tun uhlí v americkém státě Illinois nebo k zásobám ve dvou australských dolech státu Queensland. Letos v září skupina oznámila, že kupuje podíl 51 procent v producentovi metalurgického uhlí Coronado Global Resources,  a koncem listopadu pak Sev.en Global Investments podepsala závaznou dohodu o převzetí 51procentního podílu vietnamské uhelné elektrárny Mong Duong 2.

Tykačovo jmění podle magazínu e15 loni vzrostlo nejvíce v historii, a to ze 74 na 105 miliard korun. Hlavním zdrojem jsou právě akvizice v zahraničí. Ty loni přinesly zhruba dvě třetiny zisku a tento podíl poroste i v letošní závěrce. Hospodaření pomáhají i vysoké ceny elektřiny.

Pavel Tykač spřádá plány také v tuzemském bankovnictví. Postupně navyšuje svůj podíl v české bance  Moneta, v níž kromě něho dvouciferné podíly vlastní i PPF a J&T. Jeho cílem je vytvořit silnou banku vlastněnou českým kapitálem, která nebude zatížena západoevropskými investory a manažery a která bude preferovat podporu korektního podnikatelského prostředí před regulací prostřednictvím ideologií. Kromě toho se zajímá také o vydavatelství Mafra, které letos koupil další miliardář Karel Pražák.

V Česku vlastní elektrárny Chvaletice a Počerady, teplárny v Kladně a Zlíně a hnědouhelné doly Vršany a ČSA.

Čtěte více o Pavlu Tykačovi