Ve Středočeském kraji značně přibylo bytů, nová výstavba ale začíná zpomalovat | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Ve Středočeském kraji značně přibylo bytů, nová výstavba ale začíná zpomalovat

ČTK

Ve středních Čechách loni meziročně přibylo dokončených bytů, o 33 procent. Naopak ubylo zahájených staveb bytů, poprvé po čtyřletém růstu. Na celkové zahájené bytové výstavbě v ČR se kraj podílel z jedné pětiny, což bylo nejvíce ze všech krajů. Téměř čtyři pětiny zahájených staveb bytů byly v rodinných domech, informoval ve středu za ČSÚ vedoucí oddělení Krajské správy ČSÚ pro Středočeský kraj Pavel Hájek.

V roce 2018 ve Středočeském kraji podle předběžných údajů začala výstavba 6284 bytů. Nejvíce bytů v rodinných domech začali loni lidé v regionu stavět v okrese Praha-východ, výstavba bytových domů byla největší v okrese Praha-západ. Loni bylo na území kraje dokončeno 7246 bytů, tedy o 1797 více než v předešlém roce. Více než třetina bytů v kraji byla v roce 2018 vystavěna na území centrálních okresů, Praha-východ a Praha-západ.

Podle analytiků byl minulý rok podíl nových bytů situovaných do rodinných domů nejvyšší mezi kraji. "Top mezi kraji dosahoval středočeský region také v intenzitě bytové výstavby přepočtené na obyvatele. A to především zásluhou centrálních okresů, jejichž intenzita vykazuje dlouhodobě nejvyšší hodnoty mezi okresy ČR," uvedli analytici. Průměrně byla ve středních Čechách v letech 2013 až 2018 ročně zahájena výstavba 3,9 bytu na 1000 obyvatel. Byla to nejvyšší hodnota mezi kraji. Celorepublikový průměr činil 2,6 bytu. 

Družstevní bydlení vyjde až o desítky procent levněji, jeho financování je ale složitější

Nejvíce bytů na území kraje se během roku 2018 začalo stavět v okrese Praha-východ (1363). "Jednalo se o více než pětinu zahájených bytů v kraji," uvádí analýza. Dále v pořadí následovaly okresy Nymburk, Beroun a okres Praha-západ, který klesl na čtvrtou pozici v důsledku meziročního poklesu počtu bytů o 43 procent oproti předchozímu roku. 

Meziroční pokles byl dle analytiků patrný u třetiny okresů kraje, kromě Prahy-západ zaznamenaly pokles ještě okres Benešov a mírně i okresy Nymburk a Praha-východ. Naopak vzestup v rámci kraje zaznamenaly především okresy s nižší bytovou výstavbou, například Příbram, Mělník, Kutná Hora nebo Rakovník.

Ceny bytů nepřestaly růst ani na přelomu roku. Poptávka se přelévá z Prahy do středních Čech

Autor: ČTK
 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud