V Praze vyjde nájem bytu i o deset tisíc dráže než v Ústeckém kraji. Rozdíl prý ještě vzroste

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Michael Tomeš, E15

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
4
Fotogalerie

Ceny pronájmů stále nenašly svůj strop. Mohou za to zejména vyšší ceny nemovitostí a celkově přísnější podmínky pro získání hypotéky, které lidi nutí poptávat místo vlastního bydlení byty nájemní. Zájem o nemovitosti k pronájmu převyšuje jejich nabídku na trhu, říkají jednohlasně realitní makléři.

Nájemní byty zdražují napříč republikou. U garsonek loni vzrostly ceny průměrného nájemného v deseti ze třinácti krajů a u středně velkých bytů ve formátu 2+kk pak dokonce v jedenácti. Vyplývá to z dat realitní kanceláře RE/MAX, která zkoumala nájemné podle typu a velikosti bytu a podle kraje. Celkem zkoumala tři skupiny bytů – garsonky do 30 metrů čtverečních, 2+kk do 45 metrů čtverečních a 3+kk do 60 metrů čtverečních.

Pražské garsonky zdražily o třetinu

Asi nepřekvapí, že nejdražší jsou ceny nájemného v Praze, na konci loňského roku tam garsonka stála v průměru 9 560 korun měsíčně, o třetinu víc než v roce 2015. Největší nárůst cen u nájemného analytici zaznamenali u bytů 3+kk, kde za stejnou dobu vzrostly o polovinu na 17 877 korun. 

Přesto se najdou i výjimky. V posledním roce pokleslo nájemné u garsonky v Jihomoravském, Pardubickém a Ústeckém kraji a u bytu 2+kk pak v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Rozdíl mezi Prahou a některými kraji se tak dále rozšiřuje. Například obyvatelé Ústeckého kraje na byt 3+kk loni potřebovali v průměru jen 7 728 korun, tedy o víc jak deset tisíc méně než Pražané.

Další růst cen pronájmů v Praze

Pražské ceny nájemného by navíc měly růst i nadále, očekává David Jirušek, tiskový mluvčí developerské společnosti Finep. „Vzhledem k nedostatku bytů na trhu a atraktivitě Prahy bude letos cena nájemného v hlavním městě růst rychleji než ceny bytů na primárním trhu.Důvodem je, že nájmy v minulých letech nerostly tak skokově jako ceny bytů, a tudíž lze očekávat, že se v roce 2019 nárůst cenové hladiny srovná,“ předpovídá Jirušek.

Tento rok průměrná cena nemovitostí podle mluvčího Finepu v Praze vzroste o pět procent, ceny nájemného by měly růst ještě rychleji. Pro mladší generaci už jsou přitom pronájmy drahé už nyní. Dá se proto očekávat, že mladí lidé budou čím dál častěji vyhledávat pronájem samotného pokoje, takzvané spolubydlení.

Made with Visme Presentation Maker

U ceny pronajímaných bytů hraje zásadní roli taky jejich vybavenost. „Cena zařízeného pronájmu je zhruba o 10 až 15 procent vyšší oproti nezařízenému,“ říká Ondřej Mašín z platformy Bidli. Například v jihomoravské metropoli je podle něho pronájem zařízeného bytu menší či střední velikosti vyšší až o tři tisíce korun měsíčně, větší zařízené byty se mohou prodražit i o pět tisíc korun.

Sháníte praktického průvodce nákupem nemovitosti? Objednejte si magazín Chceš bydlet

Video placeholde

Magazín E15 Chceš bydlet? • E15