Válka na Ukrajině ONLINE: Velké sčítání mrtvých, Rusko ničilo a zabíjelo napříč zemí
Ruské útoky na Ukrajinu si v pátek a v noci na dnešek vyžádaly nejméně 13 mrtvých civilistů, dalších asi 60 utrpělo zranění. S odvoláním na regionální ukrajinské úřady o tom informovalportál stanice BBC. Zatímco metropole Kyjev po rozsáhlém nočním vzdušném útoku hlásí nejméně 15 zraněných, Doněcká oblast za posledních 24 hodin zaznamenala čtyři mrtvé, Charkovská oblast rovněž čtyři mrtvé, Chersonská oblast dva mrtvé a Oděsa tři mrtvé.
Důležité události posledních dní:
- Americký prezident Donald Trump v sobotu na své síti Truth Social uvedl, že bude v pondělí telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o zastavení rusko-ukrajinské války.
- Nejméně osm lidí přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruském útoku na autobus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Raketový útok v Umani zranil osm lidí, dva jsou ve vážném stavu
Město Umaň ve střední Ukrajině dnes zasáhly dvě raketové střely. Podle gubernátora Čerkaské oblasti Ihora Taburece zranily osm lidí, z nichž jsou dva ve vážném stavu. Taburec o tom informoval na síti Telegram. Koncem dubna při ruském útoku v Umani zahynulo 23 obyvatel panelového domu.
Belgie pošle na Ukrajinu dělostřeleckou munici za 32 milionů eur
Belgie dodá ukrajinské armádě dělostřeleckou munici ráže 105 milimetrů v hodnotě 32,4 milionu eur. Oznámilo to belgické ministerstvo obrany. Podle něj Belgie zatím poskytla Kyjevu vojenskou pomoc celkem za 306 milionů eur.
„Munici nakoupíme od belgického průmyslu a dodáme v nejbližším možném termínu,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.
USA oznámily balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě dvou miliard dolarů
Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě dvou miliard dolarů, zaměřená bude především na protivzdušnou obranu, konkrétně odpalovací zařízení a rakety Hawk, dělostřeleckou munici ráže 105 a 203 milimetrů, bezpilotní systémy Puma, raketové systémy naváděné laserem a prostředky pro výcvik a údržbu. Nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu oznámil Pentagon.
Rusko předalo Maďarsku zajaté ukrajinské vojáky pocházející ze Zakarpatí
Ruská pravoslavná církev ve čtvrtek předala Maďarsku skupinu ukrajinských válečných zajatců, kteří pocházejí ze Zakarpatí. Informoval o tom portál RBK-Ukrajina s odvoláním na tiskovou zprávu ruské pravoslavné církve. O vydání těchto zajatců požádala Rusko maďarská strana. Ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že o propuštění zajatců nebylo informováno.
„S požehnáním Kirilla, patriarchy moskevského a celé Rusi, za zprostředkování ruské pravoslavné církve v rámci mezicírkevní spolupráce byla 8. června na žádost maďarské strany převezena do Maďarska skupina válečných zajatců původem ze Zakarpatí, kteří se účastnili bojů,“ píše se na internetových stránkách ruské pravoslavné církve. V ukrajinské Zakarpatské oblasti žije maďarská menšina, tvoří asi osminu tamních obyvatel.
Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko uvedl, že Kyjev o jednáních mezi ruskou a maďarskou stranou o propuštění celkem 11 Ukrajinců maďarského původu nebyl informován. Šéf maďarského diplomatického zastoupení na Ukrajině proto dostal od ministerstva pozvání na rozhovor v této věci. Podle něj také Ukrajina požádala maďarskou stranu o okamžitý přístup k propuštěným vězňům.
Nejmenovaný ukrajinský činitel portálu RBK-Ukrajina řekl, že se propuštění vojáci ze zajetí dostali díky „zakarpatskému původu“. Dodal, že „je důležité si uvědomit, že všichni zmínění vojáci jsou ukrajinskými občany a že jejich převoz do třetí země není možný bez souhlasu Ukrajiny“.
Budapešť obviňuje Kyjev z utiskování maďarské menšiny na Ukrajině a snaží se kvůli tomu blokovat snahy o sbližování Kyjeva s NATO nebo Evropskou unií.
Počet obětí zničení Kachovské přehrady roste, voda na zaplavených územích klesá
Počet obětí záplav v Ruskem okupované části Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny stoupl na osm, uvedla ruská agentura TASS. Ukrajinské úřady evidují pět obětí v Chersonské a Mykolajivské oblasti a 13 pohřešovaných, uvedl ministr vnitra Ihor Klymenko. Přestože voda v zatopených oblastech opadává, situace je na některých místech kritická a evakuace pokračují.
Ruské úřady do počtu obětí započetly i dva lidi, kteří podle nich přišli o život při ukrajinském ostřelování oblasti. Tato tvrzení nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
V zaplavené oblasti voda opadává, někteří lidé jsou ale dál ve svízelné situaci a záchranáři se k nim nemohou dostat, uvedla agentura Unian. V Ruskem okupovaném městě Hola Prystaň v některých částech hladina klesla o půl metru i metr, někteří lidé jsou ale uvězněni ve výškových domech, jejichž vchodové dveře nelze otevřít kvůli velkému tlaku vody, sdělila šéfka místní vojenské administrativy Svitlana Linnyková.
Lidem uvězněných v domech podle Linnykové pomáhají dobrovolníci, kteří jim dovážejí vodu a potraviny. I samotné evakuace podle ní provádějí hlavně aktivisté, k nimž se postupně připojily okupační úřady. Způsob, jakým proruská správa provádí evakuace obyvatel, se už v minulých dnech stal terčem kritiky Kyjeva i médií.
Island zavře ambasádu v Moskvě
Island od 1. srpna uzavře na neurčito své velvyslanectví v Moskvě kvůli aktuální situaci související s konfliktem na Ukrajině. Informovala o tom agentura AFP, podle níž se Island stal první zemí, která takové rozhodnutí přijala.
„Není to snadné rozhodnutí, protože Island měl od získání nezávislosti v roce 1944 bohaté vztahy s ruským lidem. Současná situace ale jednoduše neumožňuje našemu malému diplomatickému zastoupení v Rusku působit. Doufám, že v budoucnu zase nastanou podmínky, které nám umožní běžné a plodné vztahy s Ruskem. To však závisí na krocích přijatých Kremlem,“ uvedla islandská ministryně zahraničí Thórdís Gylfadóttirová.
Islandské ministerstvo zahraničních věcí si předvolalo ruského velvyslance, aby ho o svém rozhodnutí informovalo, napsala islandská vláda. Island dále požádal Rusko, aby v souladu s článkem 11 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích omezilo činnost svého velvyslanectví v Reykjavíku a snížilo úroveň diplomatického zastoupení.
Islandská vláda uvedla, že pozastavení činnosti velvyslanectví v Rusku neznamená přerušení diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.
Putin: Jaderné střely rozmístímě v Bělorusku v červenci
Rusko začne s rozmísťováním jaderných zbraní v Bělorusku hned po dokončení stavby jejich skladu na začátku července, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin během schůzky s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem v černomořském letovisku Soči.
„Pokud jde o nejcitlivější otázky, na kterých jsme se domlouvali, vše jde podle plánu. Jak víte, 7. či 8. července skončí příprava příslušných zařízení a hned poté zahájíme kroky související s rozmístěním příslušných druhů zbraní na vašem území. Vše tedy postupuje podle plánu, vše je stabilní,“ řekl Putin, kterého citovala státní agentura TASS. „Celkově je situace stabilní, a dokonce bych řekl, že dobrá. Spolehlivě spolupracujeme v této oblasti,“ dodal.
Obcházení protiruských sankcí má být trestné v celé EU, shodli se ministři
Obcházení sankcí uvalených na Rusko by se mělo stát trestným činem postihovaným podobně ve všech zemích Evropské unie. Shodli se na tom dnes ministři spravedlnosti členských států, kteří podpořili normu navrženou loni Evropskou komisí. Směrnice kriminalizuje aktivity napomáhající obcházení sankcí a má pomoci zlepšit efektivitu unijních postihů. Členské země by o její konečné podobě měly začít ve druhé polovině roku vyjednávat s Evropským parlamentem.
Pro ruská státní média není katastrofa po zničení Kachovské přehrady hlavní téma
V ruských prokremelských médiích není situace po protržení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny hlavním tématem, všiml si zpravodajský portál Meduza. Záplavy po zničení přehrady přitom z větší části postihly území okupované ruskými silami, o kterém Moskva hovoří jako o součásti Ruska. Okupační správa kromě toho nezvládala evakuaci obyvatel, a vojáci podle informací Meduzy v některých případech dokonce bránili v odjezdu z postižené oblasti lidem bez ruských pasů.
Ruský vojenský letec dezertoval a nyní se přihlásil Litevcům, uvedla BBC
Poručík Dmitrij Mišov zřejmě jako první pilot ruského vojenského letectva dezertoval. Nejprve jako pilot, později jako operátor bitevního vrtulníku sloužil v Rusku u 15. brigády armádního letectva, která byla od prvního dne nasazena do války proti Ukrajině. Mišov tvrdí, že nikdy nebyl v boji a nikdy neletěl nad ukrajinským územím, uvedla ruská redakce BBC, která s dezertérem zveřejnila rozhovor.
Ukrajinská ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 10,5 procenta. Ministerstvo hospodářství čekalo hlubší pokles, uvedla agentura Reuters.
Ukrajinská tajná služba tvrdí, že v odposlechu Rusové přiznali zničení přehrady
Ukrajinská tajná služba SBU tvrdí, že získala odposlech telefonátu dvou Rusů, kteří připisují vinu za zničení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny ruským silám. Ve zveřejněném záznamu muži hovoří také o tom, že Rusové původně neplánovali destrukci tak obrovského rozsahu. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.
"Udělali to naši. Ne jejich," říká jeden z mužů na zveřejněném videu. "Tam to (udělala) naše diverzní skupina. Chtěli tam jakoby tou přehradou vyděsit. Ale nešlo to podle plánu - (bylo to) větší, než plánovali," dodává. Kdo přesně jsou muži, kteří spolu na záznamu hovoří, ale SBU neuvedla a popsala je jenom jako "vetřelce" a "okupanty".
Počet obětí zničení přehrady na Dněpru roste, voda na zaplavených územích klesá
Ruští záchranáři našli v okupované části ukrajinské Chersonské oblasti zatopené po zničení Kachovské přehrady tělo 84leté ženy. Uvedla to dnes ruská média. Ze zničení přehrady se vzájemně obviňují Kyjev a Moskva. Agentura AP ve čtvrtek uvedla, že při záplavách způsobených protržením hráze Kachovské přehrady zemřelo nejméně 14 lidí. Vycházela z tehdy dostupného údaje o pěti mrtvých v Ruskem okupovaném městě Nova Kachovka na levém břehu Dněpru. Ruští záchranáři v oblasti působí jako součást okupačních sil.
Rusko předalo Maďarsku zajaté ukrajinské vojáky pocházející ze Zakarpatí
Ruská pravoslavná církev ve čtvrtek předala Maďarsku skupinu ukrajinských válečných zajatců, kteří pocházejí ze Zakarpatí. Informoval o tom portál RBK-Ukrajina s odvoláním na tiskovou zprávu ruské pravoslavné církve. O vydání těchto zajatců požádala Rusko maďarská strana.
"S požehnáním Kirilla, patriarchy moskevského a celé Rusi, za zprostředkování ruské pravoslavné církve v rámci mezicírkevní spolupráce, byla 8. června na žádost maďarské strany převezena do Maďarska skupina válečných zajatců původem ze Zakarpatí, kteří se účastnili bojů," píše se na internetových stránkách ruské pravoslavné církve. V ukrajinské Zakarpatské oblasti žije maďarská menšina, tvoří asi osminu tamních obyvatel.
Hackeři napadli řadu ruských webů, zveřejnili hesla na podporu Ukrajiny
Hackeři napadli řadu ruských webových stránek a zveřejnili na nich hesla na podporu ofenzivy ukrajinských sil proti ruským okupačním jednotkám, napsal dnes server Ukrajinska pravda.
Kvůli kybernetickému útoku nemají velké ruské banky a úvěrové instituce v celé Ruské federaci přístup k bankovním systémům a nemohou provádět platby. V Moskvě také může dojít k výpadkům komunikace, dodal server.