Válka na Ukrajině ONLINE: Velké sčítání mrtvých, Rusko ničilo a zabíjelo napříč zemí
Ruské útoky na Ukrajinu si v pátek a v noci na dnešek vyžádaly nejméně 13 mrtvých civilistů, dalších asi 60 utrpělo zranění. S odvoláním na regionální ukrajinské úřady o tom informovalportál stanice BBC. Zatímco metropole Kyjev po rozsáhlém nočním vzdušném útoku hlásí nejméně 15 zraněných, Doněcká oblast za posledních 24 hodin zaznamenala čtyři mrtvé, Charkovská oblast rovněž čtyři mrtvé, Chersonská oblast dva mrtvé a Oděsa tři mrtvé.
Důležité události posledních dní:
- Americký prezident Donald Trump v sobotu na své síti Truth Social uvedl, že bude v pondělí telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o zastavení rusko-ukrajinské války.
- Nejméně osm lidí přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruském útoku na autobus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
NATO nastiňuje balíček, který má Ukrajinu přiblížit alianci
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg představil balík kroků, jehož cílem je během několika let přiblížit Ukrajinu k Severoatlantické alianci. Podle Stoltenberga plán, který je složen ze tří částí, zřídí "novou Radu Nato-Ukrajina, potvrdí, že se Ukrajina stane členem NATO, a zruší požadavek na akční plány členství".
Jens Stoltenberg a Zelenskyj na společné tiskové konferenci
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a Volodymyr Zelenskyj uspořádali společnou tiskovou konferenci. Stoltenberg během ní prohlásil: „Ukrajina je nyní NATO blíže než kdykoli předtím" a dodal, že "se těší na den, kdy se setkáme jako spojenci.”
Generální tajemník NATO rovněž upozornil na hrozbu, kterou představuje konflikt na Ukrajině pro evropskou bezpečnost. "V Evropě probíhá plnohodnotná válka a pro spojence NATO neexistuje žádná bezriziková varianta, ale největším rizikem je, pokud zvítězí prezident Putin," řekl Stoltenberg druhý den summitu NATO v litevském Vilniusu. Z tohoto důvodu je podle něj důležité, aby spojenci NATO podpořili Ukrajinu, a to především tím, že zajistí, aby Ukrajina měla dostatek zbraní.
Setkání britského premiéra a ukrajinského prezidenta
Britský premiér Rishi Sunak a ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj se setkali na summitu NATO.
"Setkání s Rishim Sunakem. Třetí setkání a třetí úspěch Ukrajiny na dnešním summitu. Obrana, politika, naše společná bezpečnost. Poděkovali jsme za zbraně, zejména zbraně dlouhého doletu a silnou podporu Ukrajiny na cestě do NATO. A připravujeme bezpečnostní záruky pro Ukrajinu na cestě do NATO. Velmi dobré setkání! " podotkl Zelenskyj.
Zelenskyj poděkoval Německu za další raketové systémy Patriot a rakety pro Ukrajinu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po rozhovoru s německým kancléřem Olafem Scholzem na summitu NATO ve Vilniusu poděkoval na svém kanálu na síti Telegram Německu za souhlas s vysláním dalších raketových systémům Patriot a raket na Ukrajinu.
„Děkujeme za vaši podporu! Došlo k dohodě o dalších systémech Patriot a raketách pro ně z Německa. Je to velmi důležité pro ochranu života na Ukrajině před ruským terorem! Jsem vděčný Německu za jeho připravenost dlouhodobě podporovat Ukrajinu a naši obranu svobody. Dlouhodobé podpůrné programy jsou nejlepším signálem pro všechny ve světě, že Evropa zůstane prostorem bezpečnosti a míru,“ prohlásil ukrajinský prezident.
Abramovič napadne sankce, které na něj byly uvaleny kvůli válce
Ruský oligarcha Roman Abramovič napadne sankce, které na něj Evropská unie uvalila po začátku války na Ukrajině. Sankce jsou podle něj neopodstatněné a byly na něj uvaleny čistě proto, že je známým ruským podnikatelem.
V únoru loňského roku Abramovič vehementně zpochybňoval zprávy, které naznačovaly jeho údajnou blízkost k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a Rusku i to, že by si některý z jeho činů zasloužil sankce EU. V březnu 2022 se účastnil úvodního kola mírových rozhovorů v Turecku, jejichž cílem bylo ukončit ruskou invazi na Ukrajinu.
Zelenský přijel na druhý den summitu NATO
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský přijel na druhý den summitu NATO v litevském Vilniusu.
Zelenský na svém kanálu Telegram nastínil své priority pro tento druhý den:
"První z nich jsou nové podpůrné balíčky pro naši armádu na bojišti. Druhou je, jak věřím, pozvání do NATO. Potřebujeme vaše pochopení, že toto pozvání máme na dobu, kdy to bezpečnostní situace dovolí. Všechny tyto věci chceme projednat s našimi partnery. A za třetí dnes budeme jednat o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu na cestě do NATO."
Ve středu se Ukrajina zúčastní prvního ustavujícího zasedání Rady NATO-Ukrajina a uskuteční bilaterální jednání, uvedl Andrij Jermak, vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta.
G7 vydá prohlášení o podpoře Kyjeva
Ukrajinský vůdce zahajuje jednání s lídry NATO. Očekává se, že země G7 ve snaze vyvážit zklamání Ukrajiny z absence časového plánu připojení země k NATO vydají společné prohlášení o podpoře Kyjeva v nadcházejících letech, aby mu pomohly v boji proti Rusku a proti budoucí agresi.
„Vzhledem k tomu, že Ukrajina dosahuje strategického pokroku ve své protiofenzivě (...), zvyšujeme své úsilí o dlouhodobou ochranu Ukrajiny,“ uvedl britský premiér Rishi Sunak. „Nechceme, aby se opakovalo to, co se stalo na Ukrajině. Toto prohlášení potvrzuje náš závazek zajistit, aby Ukrajina již nikdy nebyla zranitelná vůči takové agresi, jaké se dopustilo Rusko,“ dodal.
Společné prohlášení poskytne rámec pro následné uzavření dvoustranných dohod mezi těmito zeměmi a Kyjevem, v nichž budou podrobně popsány zbraně, které budou dodávat.
Ukrajina, model záruk podobný Izraeli
Americký prezident Joe Biden nabídl Ukrajině podobný model záruk, jaký byl dohodnut s Izraelem. Washington se zavázal poskytovat Izraeli vojenskou pomoc ve výši 3,8 miliardy dolarů ročně po dobu deseti let.
Polsko si připomíná masakry na Volyni, které jsou zdrojem neshod s Kyjevem
Polské úřady si v úterý připomněly masakr přibližně 100.000 Poláků ukrajinskými nacionalisty ve Volyni (severozápadní Ukrajina) během druhé světové války, tedy historickou tragédii, která silně zatěžuje Polsko-ukrajinské vztahy. Polsko, blízký spojenec Ukrajiny od počátku ruské invaze, neustále kritizuje Ukrajinu za to, že tento zločin výslovně neodsoudila jako genocidu.
"Polsko-ukrajinské usmíření, které po léta budovali představitelé obou národů, musí zahrnovat také uznání učiněných chyb a vzpomínku na oběti," uvedla jednomyslně skupina polských poslanců v úterním prohlášení u příležitosti 80. výročí masakru spáchaného v letech 1943-1945 bojovníky Ukrajinské povstalecké armády (UPA).
Ukrajina tvrdí, že během druhé noci útoků sestřelila 11 ruských dronů
Ukrajina ve středu prohlásila, že během druhé noci útoků na hlavní město Kyjev sestřelila jedenáct ruských bezpilotních letounů. Stalo se tak během konání summitu NATO ve Vilniusu, kde ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jedná s vedoucími představiteli aliance.
Ukrajinské město koupí český modulární reaktor
Český malý modulární reaktor Teplator, vyvíjený na pražském ČVUT, získal prvního zákazníka. Dceřiná firma ČVUT, společnost WorldThermoExport, podepíše smlouvu s představiteli města Slavutyč na severu Ukrajiny. Podrobnosti firma zveřejní ve středu.
Výcvik ukrajinských pilotu na F-16 začne v srpnu
Koalice 11 zemí zahájí výcvik ukrajinských pilotu na americké stíhačky F-16 na začátku srpna v Dánsku. Na summitu NATO ve Vilniusu to řekl dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen. Později má v Rumunsku vzniknout výcvikové středisko. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov oznámil, že podepsal se spolupracujícími zeměmi memorandum o podmínkách výcviku.
„Doufáme, že první výsledky uvidíme na začátku příštího roku,“ uvedl Lund Poulsen. Výcvik má trvat šest až osm měsíců.
Členy koalice jsou Belgie, Británie, Dánsko, Kanada, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko a Švédsko, uvedl Reznikov.
Analýza: Ukrajina za pět týdnů osvobodila skoro tolik území, co Rusko dobývalo půl roku
Ukrajinské jednotky za dosavadních pět týdnů trvání profiofenzivy osvobodily území o rozloze 253 kilometrů čtverečních. Ruské jednotky přitom od začátku roku postoupily na Ukrajině o 282 kilometrů čtverečních, píše americký Institut pro studium války (ISW).
Analytici ISW tak oponují stále častěji znějící kritice, že ukrajinská ofenziva nepostupuje dostatečně rychle.
Summit NATO umožnil zrychlit přístupový proces Ukrajiny
Členské státy NATO se dohodly na odstranění Akčního plánu členství z procesu připojení Ukrajiny, což přístupový proces zkrátí o rok, oznámil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.
Pavel: Okno pro ukrajinskou ofenzivu se s koncem roku uzavře
Územní zisky, kterých Ukrajina dosáhne přibližně do konce tohoto roku, se stanou základem pro budoucí vyjednávání s Ruskem. Řekl to během veřejné diskuse na okraj summitu NATO ve Vilniusu prezident Petr Pavel.
„Ukrajina pomalu získává území, pravděpodobně stále hledají slabá místa v ruské obraně. Stále nenasadili významné síly, které připravili,“ řekl Pavel. Podle něj mají sice Ukrajinci mnohem vyšší motivaci než Rusové i lepší technické vybavení, chybí jim ale vzdušná převaha a nedostává se jim munice.
S příchodem zimy bude jakýkoliv další postup složitější, navíc se blíží prezidentské volby ve Spojených státech, po nichž je podpora Ukrajiny ze strany USA ve stejné míře jako dosud nejistá. Blíží se také volby na samotné Ukrajině a v Rusku.