Kapitol po obležení Trumpových příznivců stvrdil výhru Bidena | E15.cz

Kongres po divoké noci potvrdil vítězství Bidena, Trump se vyjádřil k předání moci

ČTK, vku, bru, ly, msc, snk, pap, vaj

Vstoupit do diskuze
0

Obě komory amerického Kongresu potvrdily vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Jednání ale předtím přerušily kvůli střetu příznivců současného prezidenta Donalda Trumpa s policií před budovou Kapitolu. Někteří demonstranti následně vnikli dovnitř. Při potyčkách zemřeli čtyři lidé. Podle Bidena situace hraničila s pokusem o převrat. Donald Trump však následně poprvé veřejně uznal, že 20. ledna opustí svou funkci.

Události v Kongresu nemají v moderních dějinách USA obdoby, naposledy byla budova Kapitolu ve Washingtonu obsazena v roce 1814 během americko-britské války.

Asi hodinu po začátku společného zasedání obou komor Kongresu se na Kapitol vrhli Trumpovi příznivci. Podle záběrů amerických médií demonstranti ovládli rozsáhlé schodiště vedoucí ke Kapitolu a dva balkony před budovou.

Policie použila při střetu slzný plyn, rozezlený dav se podařilo zastavit až po několika hodinách za pomoci zásahových jednotek z FBI. Jednání obou komor bylo přerušeno, zákonodárci se ke sčítání hlasů volitelů vrátili ve dvě hodiny ráno středoevropského času.

Při střetech v Kongresu byla policií postřelena žena do hrudníku, na následky zranění později zemřela. Její identita není známá. Policie později oznámila, že během nepokojů u Kapitolu zemřeli celkem čtyři lidé, okolnosti smrti dalších tří obětí blíže neupřesnila.

Dění jsme sledovali živě.

Nepokoje ve Washingtonu
Obnovit
5:59
7.  1.  2021

Kongres se vrátil ke společnému zasedání Senátu a Sněmovny reprezentantů. Očekává se, že republikánský senátor Josh Hawley iniciuje debatu o stížnostech na volby v Pensylvánii. Republikánský představitel vedení Senátu podle CNN uvedl, že Senát nepovede obvyklou dvouhodinovou debatu, ale přistoupí rovnou k hlasování o stížnosti. Zatím není jasné, zda se debaty vzdají i členové Sněmovny reprezentantů.

5:53
7.  1.  2021

Novináři ukazují, jaké škody napáchali účastníci nepokojů v budově Kapitolu.

5:44
7.  1.  2021
!

Během nepokojů u Kapitolu zemřeli čtyři lidé, oznámila agentura AP. Šéf policie ve Washingtonu D.C. Robert Contee uvedl, že toho číslo zahrnuje smrt ženy, kterou zastřelila policie, když se dav pokoušel prolomit zabarikádované dveře v Kapitolu. Další žena a dva muži zemřeli za blíže neupřesněných okolností. Jak bezpečnostní síly, tak výtržníci použili slzný plyn a podobné látky.

5:21
7.  1.  2021

Sněmovna reprezentantů zamítla stížnost na průběh voleb v Arizoně. Potvrdita tak dřívější hlasování Senátu. Senát i Sněmovna reprezentantů se nyní vrátí ke společné schůzi k potvrzení výsledků prezidentských voleb.

5:16
7.  1.  2021

Americká Tajná služba, který má na starosti ochranu prezidenta a jeho rodiny, výrazně navýšila počty svých agentů v Bílém domě v reakci na nepokoje u Kapitolu. Představitel Tajné služby pro televizi CNN uvedl, že její agenti jako první vyslyšeli žádost policie chránící Kapitol o pomoc.

4:55
7.  1.  2021

Futures na americké akcie rostou. Nejistota nad průběhem potvrzování volitelů pro nového prezidenta USA - očekává se, že se jím stane demokrat Joe Biden - na tom nic nemění.

4:20
7.  1.  2021

Senát zamítl stížnosti na průběh voleb v Arizoně. Postupuje se dál stát po státu. Vše směřuje k potvrzení Joea Bidena jako příštího prezidenta USA. Cesta k tomu ale ještě vůbec nemusí být krátká. To, kdo nyní na situaci zastává jaký názor, je krajně nepřehledné. O výsledku v Arizoně a možném jednání o stížnostech na volby tam nyní hlasuje Sněmovna rerezentantů.

3:26
7.  1.  2021

Podle CNN roste počet republikánských senátorů, kteří se staví proti Trumpovi a soudí, že by současný prezident měl být odstaven od úřadu dříve než 20. ledna, ať už by šlo o iniciaci procesu impeachmentu nebo prostřednictvím 25. dodatku ústavy.

2:58
7.  1.  2021

Senátoři debatují o důsledcích odpoledního incidentu, dál se očekává, že někteří z republikánů by mohli chtít i nyní rozporovat výsledky prezidentských voleb v některých státech. Celý Kongres se musí sjednotit a potvrdit výsledky voleb, uvedli ale například ve společném prohlášení republikánští senátoři Steve Daines a James Lankford.

2:25
7.  1.  2021
!

Mike Pence odsoudil útok Trumpových příznivců na Kapitol. Bezprostředně po znovuzpřístupnění budovy pro zasedání volitelů uvedl, že ti, kdo napadli Kapitol nevyhráli. Násilí podle něj nikdy nevítězí, svoboda vítězí.

2:09
7.  1.  2021
!

Krátce po druhé hodině SEČ se kongresmani vrátili k projednávání potvrzení Joea Bidena jako nového prezidenta USA. To svým projevem zahájil republikánský viceprezident Mike Pence.

2:02
7.  1.  2021
!

Exprezident Barrack Obama vydal ke stávající situaci prohlášení. Historie si bude podle něj dnešek pamatovat také jako den, kdy prezident přihlížel násilí v Capitolu. Pro USA je to podle Obamy ostuda.

 

2:02
7.  1.  2021

Lídr dosavadní republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell i šéf demokratické menšiny Chuck Schumer chtějí bezprostředně po zahájení jednání pronést prohlášení.

1:52
7.  1.  2021

V Kapitolu se zákonodárci připravují na obnovení sčítání hlasů volitelů, které mají určit příštího prezidenta Spojených států. Truhly s hlasy volitelů se podle informací médií opět vrátily do jednací síně, sami politici jsou nyní doprovázeni do síně.

Viceprezident Mike Pence, který jednání předsedá, oproti dřívějším informacím budovu během nepokojů vůbec neopustil, a proto se role může opět ihned zhostit. Jednání by mělo začít v osm hodin večer tamního času (dvě hodiny ráno SEČ).

Stále není jasné, jestli republikánští zákonodárci mají nadále v úmyslu napadnout výsledek volby v některých státech. Pouze republikánská členka Kongresu Cathy McMorris Rodgersová změnila po násilnostech názor a nechce už zpochybňovat Bidenovo vítězství. 

1:42
7.  1.  2021

Bitcoin patrně kvůli politické krizi v USA poprvé v historii překonal psychologickou hranici 30 tisíc euro za jednu virtuální minci.

1:41
7.  1.  2021

Personální šéfka první dámy Stephanie Grishamová se rozhodla na svou pozici s okamžitou platností rezignovat. Blízká spolupracovnice Melanie Trumpové to udělala pro nesouhlas s násilným útokem prezidentových příznivců na budovu Kapitolu.

1:34
7.  1.  2021

Řada diskutujících na Twitteru vyzývá k tomu, aby nebyl využit 25. dodatek americké Ústavy umožňující převzít moc viceprezidentem USA, ale aby naopak bylo využito impeachementu. Ten by totiž pro prezidenta Donalda Trumpa mohl znamenat doživotní zákaz kandidatury, kdežto prosté odvolání dle zmíněného dodatku by mu umožnilo opětovně kandidovat.

K trvalému vyloučení možnosti ucházet se o úřad může přistoupit Senát při konečném verdiktu impeachementu, a to dle článku jedna odstavce sedm Ústavy USA.

K odvolání Trumpa vyzývá například bývalá tenistka Martina Navrátilová:

1:14
7.  1.  2021

Americká sociální síť Twitter se rozhodla dočasně zamknout účet prezidenta Donalda Trumpa na dvanáct hodin a odstranila dva jeho nejnovější příspěvky. Pokud prezident neodstraní několik dalších konkrétních příspěvků, zůstane účet zamčený i nadále, sdělili představitelé firmy. Trump využívá Twitter jako hlavní kanál pro komunikaci s veřejností.

1:06
7.  1.  2021

Republikánská členka Kongresu Cathy McMorris Rodgersová změnila po násilnostech názor a nechce už zpochybňovat Bidenovo vítězství. Není jasné, jak se zachovají další zákonodárci, kteří to měli v úmyslu.

1:02
7.  1.  2021

Na sociálních sítích lidé srovnávají fotografie z prvního dne Trumpova prezidentství s dnešním dnem, kdy se jeho čas v úřadě chýlí ke konci, byť si to prezident nepřipouští.

0:51
7.  1.  2021

Donalda Trumpa označil za přímo zodpovědného za násilnosti Lincolnův projekt, jenž sdružuje republikány a republikánské odpadlíky, kteří šéfa Bílého domu kritizují dlouhodobě. Ve svém prohlášení vyzval k impeachmentu prezidenta.

Prezident Trump rozezlil i část byznysu. Pro využití 25. dodatku americké Ústavy, která zbavuje prezidenta jeho úřadu, se vyslovili i zástupci Národní asociace výrobců. V případě aktivace dodatku by pravomoci prezidenta přešly na viceprezidenta Mikea Pence.

0:50
7.  1.  2021

K situaci se vyjádřil i poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek:

0:45
7.  1.  2021
!

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová oznámila po dohodě s viceprezidentem Mikem Pencem, že jakmile bude Kapitol opět bezpečný, hodlají zákonodárci obnovit sčítání hlasů volitelů a určit tak nového prezidenta USA.

Jednání by mělo začít v osm hodin večer místního času (dvě hodiny ráno SEČ). Policie nyní prochází budovu Kapitolu a hledají potenciálně nebezpečné předměty.

0:41
7.  1.  2021

Bývalý republikánský prezident George W. Bush odsoudil události v Kapitolu. „Takto se rozporují výsledky voleb v banánové republice, ne v USA. Útok na Kapitol vykonali lidé, jejichž emoce byly vybuzeny falešnými tvrzeními a nadějemi. Toto „povstání“ náš národ silně poškozuje. Naše země je důležitější než politika momentu. Nechte zvolené úředníky konat jejich demokratickou povinnost.“

Bývalá prezidentská kandidátka Hillary Clintonová se k odsouzení násilí přidala. „Dnes, domácí teroristé napadli podstatu naší demokracie: pokojné předání moci po svobodných volbách,“ uvedla Clintonová. „Musíme obnovit vládu práva a tyto osoby hnát k odpovědnosti,“ dodala bývalá první dáma s tím, že je demokracie křehká.

Bidenův rival z demokratický primárek Bernie Sanders uvedl: „Za dnešní chaos je přímo zodpovědný Donald Trump, který dal jasně najevo, že učiní vše pro to, aby zůstal a u moci.“

0:32
7.  1.  2021

Davy protestujících před Kapitolem se dle reportérů CNN začínají po vyhlášení zákazu vycházení ztenčovat.

Nešťastný incident, který vedl k tragické oběti. Upozornění: Video by citlivé povahy mohlo rozrušit.

Podívejte se, jak policie zasahovala uvnitř budovy Kapitolu.

Přímo do budovy se dostalo nejméně několik desítek lidí, kteří mávali protrumpovskými vlajkami. Podle záběrů amerických médií se následně volně procházely po chodbách sídla Kongresu, často s mobilními telefony v rukou. Přítomní senátoři museli být evakuováni.

Potyčky přišly jen asi dvě hodiny poté, co k protestujícím promluvil prezident Donald Trump, který z pódia před Bílým domem řekl že nikdy neuzná svou porážku a vyzýval svého viceprezidenta Mikea Pence k narušení jednání v Kongresu, který by měl podle očekávání potvrdit do funkce jeho soka Joea Bidena.

Ten už také reagoval na násilnosti v Kapitolu. „Amerika je ve skutečnosti lepší, než to, co nyní vidíme v Kapitolu, jsme demokracie plná respektu, slušnosti a cti,“ uvedl s tím, že situace hraničí s pokusem o převrat a zároveň vyzval Trumpa, ať své příznivce uklidní. To se následně také částečně stalo. „Byly to podvodné volby. Ukradli nám vítezství. Rozumím vaší bolesti. Ale nesmíme druhé straně nahrávat. Musíte jít domů. Musíme zachovat mír. Nechceme, aby byl kdokoli zraněn,“ řekl Trump v krátkém videoprojevu na twitteru.

O co přesně v Kongresu šlo

Ačkoliv je za normálních okolností zasedání formalitou, někteří republikánští zákonodárci proces hned v začátku jednání na naléhání odstupujícího prezidenta Donalda Trumpa, který odmítá uznat svou porážku s odkazem na nepodložená tvrzení o volebních podvodech, napadali. První námitku vznesli hned u třetího projednávaného státu, kterým je Arizona.

Na schůzi se sčítaly hlasy volitelů z jednotlivých států. Od poloviny prosince je přitom známé, že v celkovém součtu zvítězil Biden nad Trumpem poměrem 306 ku 232 hlasům.

Trump v posledních dnech naléhal na svého viceprezidenta Mikea Pence, aby po sečtení všech hlasů odmítl vyhlásit příštího prezidenta, což je role, kterou mu ukládá ústava.

Pence však v prohlášení zveřejněném krátce před začátkem společné schůze uvedl, že nemá pravomoc jednostranně rozhodnout o tom, jaké výsledky by se měly ve finálním součtu ponechat, a jaké vyřadit.

Pence následně začal otevírat obálky s výsledkem hlasování sboru volitelů z jednotlivých států. Po bezproblémovém započtení hlasů z Alabamy a Aljašky, kde vyhrál Trump, se obě komory musely vypořádat s řadou námitek k průběhu voleb. 

Nový americký prezident má 20. ledna složit přísahu a ujmout se tak úřadu. Trump před svými příznivci ve Washingtonu zopakoval, že výsledky voleb, které mu prý byly ukradeny, „nikdy neuzná“. Poté však otočil a oznámil, že umožní poklidné předání moci. 

K tématu si můžete přečíst také několik názorových textů v komentářové sekci ZDE.

Autor: ČTK, vku, bru, ly, msc, snk, pap, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!