Dogecoin kolem sebe shromažďuje komunitu, která finančně podporuje závodníka NASCAR i jamajské boby

Dogecoin

Dogecoin Zdroj: Profimedia.cz

Doge
2
Fotogalerie

Kryptoměna Dogecoin patří mezi ty nejznámější virtuální valuty ne díky technologickým vlastnostem, ale kvůli svému jménu a logu. Na něm je vyobrazen pes ze známých internetových memů. To samo o sobě napovídá, že kryptoměna zkráceně označovaná také jako Doge nebo XDG původně vznikla jako recese. Ta si ovšem začala žít vlastním životem. Celková hodnota všech "dogecoinů" přitom přesahuje miliardu dolarů.

Dogecoin vznikl v roce 2013 odštěpením (forkem) od digitální měny Litecoin, využívá tedy algoritmus Scrypt. Jeho hlavními výhodami jsou rychlost a levné transakce.

Doge a kurz kryptoměny – cenu sledujte na grafu:

Dogecoin zažil rapidní zhodnocení hned po vstupu na trh, necelý měsíc po svém spuštění ale došlo k vykradení virtuální peněženky Dogewallet, kvůli čemuž uživatelé přišli o miliony XDG.

Dogecoin, stejně jako ostatní "mince" dosáhl svého maxima v prosinci loňského roku, kdy se cena za jeden jeho Dogecoin vyšplhala na úroveň zhruba 0,018 dolaru. Následující korekce kurz měny poslala na hodnoty, kterých dosahovala před tím, než loni v listopadu začal kryptoměnový boom.

Mining kryptoměny Dogecoin

Dogecoin využívá systém blockchain, přičemž funguje na principu proof-of-work. Zanesení nových transakcí do decentralizované účetní knihy tak předchází nutnost provést energeticky náročnou výpočetní operaci v podání takzvaných těžařů. Ti za vytěžení jednoho bloku dostávají 10 tisíc XDG.

Celkový počet mincí, které se mají dostat do oběhu, není stanoven, v polovině roku 2018 jich přitom bylo k dispozici zhruba 115 miliard.

Jak bylo zmíněno výše, jedna z výhod je rychlost – potvrzování transakcí, respektive generování nových bloků, u Dogecoinu probíhá každou minutu. V případě bitcoinu je tomu každých deset minut. Další výhodou jsou nízké transakční poplatky, které se pohybují kolem 0,007 dolaru. Na druhou stranu, Dogecoin ze své podstaty představuje spíš internetovou hříčku než platební prostředek.

Dogecoinová komunita podporuje žerty i charitu

Zatímco ostatní kryptoměny musejí přinášet stále nová a lepší technická řešení, Dogecoin se dostal do popředí pozornosti díky početné a přátelské komunitě. Ta se v porovnání s těmi, které se sdružují u ostatních kryptoměn, výrazně liší.

Už několikrát například finančně podpořila dobročinné projekty a nebála se přispět ani na jamajský bobový tým, kterému tak umožnila účast na olympijských hrách 2014 v Soči. Dogecoin sponzoroval také závodníka NASCAR Joshe Wisea, na jehož závodním automobilu se pak objevilo logo Dogecoinu.

Bez vývoje to nepůjde

Na rozdíl od ostatních kryptoměn se Dogecoin nijak nevyvíjí, poslední technologická úprava proběhla v roce 2015. Vylepšení navíc nemohou uživatelé očekávat ani v budoucnu. Zakladatel Dogecoinu Billy Markus totiž řekl, že žádné nové vlastnosti pro Dogecoin už nechystá. Očekává se proto, že zájem uživatelů bude postupně klesat.

Jak Dogecoin koupit?

Dříve směnárny umožňovaly směnit Dogecoin pouze za Bitcoin nebo Litecoin. První směnárna, která nabídla možnost směnit Dogecoin za americký dolar, byla AltQuick. Poté se počet směnáren rozrostl a zároveň se zvětšil i počet burz nabízejících Dogecoin. Mezi nimi nechybí ani známá burza Bittrex.

Dogecoin nabízí i oficiální peněženku 

Mince Dogecoin lze uchovat v oficiální virtuální peněžence, která nese prvky známého doge memu. Zakoupit a využít lze ale i hardwarovou peněženku, jako je například Trezor.