Afričanům musíme pomoci zajistit životní perspektivu, shodl se Babiš s Merkelovou | E15.cz

Afričanům musíme pomoci zajistit životní perspektivu, shodl se Babiš s Merkelovou

Andrej Babiš přivítal v Praze německou kancléřku Angelu Merkelovou (26.10.2018)
Andrej Babiš přivítal v Praze německou kancléřku Angelu Merkelovou (26.10.2018)
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německá kancléřka Angela Merkelová a český premiér Andrej Babiš se shodují v tom, že je třeba spolupracovat s africkými státy při řešení problému migrace do Evropy. Podle nich je třeba africké země hospodářsky podporovat, aby tamní lidé měli perspektivu a neodcházeli. Babiš a Merkelová to řekli novinářům po jednání v Kramářově vile v Praze, které se uskutečnilo u příležitosti stého výročí založení Československa.

„V mnoha oblastech migrační politiky máme stejný názor, zejména pokud se týká otázky smluv mezi Evropskou unií a dalšími státy,“ řekla Merkelová. Podle ní dobře funguje dohoda mezi EU a Tureckem o vracení migrantů a může se stát vzorem i pro další země. Bude ale při tom potřeba vzít v potaz různá specifika těchto států.

„Máme na to stejný názor, že musíme s africkými státy spolupracovat, hlavně po ekonomické stránce, aby se jim lépe dařilo,“ řekl Babiš. „My to spolu konzultujeme a myslím si, že máme na to stejný názor, jak řešit systémově ilegální migraci,“ doplnil. V polovině listopadu se chce zúčastnit konference na Sicílii, která by se měla zabývat možností spolupráce mezi EU a Afrikou s ohledem na řešení migrační problematiky.

„Máme shodné přesvědčení o tom, že musíme dosáhnout win-win situace, kdy bude možný hospodářský rozvoj afrických států, a tím se vytvoří důvod pro to, aby mladí lidé měli v těchto zemích perspektivu a nemuseli je vůbec opouštět,“ uvedla Merkelová.

O kvótách na rozdělování uprchlíků, které v minulosti Německo podporovalo a Česko proti nim vždy vystupovalo, ani jeden z politiků nemluvil.

Merkelová přijela do Prahy u příležitosti 100. výročí založení Československa, s Babišem jednala zhruba čtvrt hodině v Kramářově vile, kterou nechal vystavět první československý premiér Karel Kramář. Německá kancléřka při té příležitosti blahopřála Čechům k výročí a vyjádřila potěšení z toho, že obě země pojí přátelství i dobré hospodářské vztahy, přestože jejich minulost byla komplikovaná. Vyjádřila zároveň politování nad zločiny německého nacistického režimu.

Merkelová chce společný postup EU ohledně vraždy Chášukdžího

Německá kancléřka Angela Merkelová označila vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího za nestvůrnost. Při návštěvě Prahy připomněla, že Německo do vyšetření celého případu zastavilo zbrojní exporty do Saúdské Arábie. Chce jednat o společném postoji Evropské unie k záležitosti.

„Případ novináře Chášukdžího je nestvůrnost a včera (ve čtvrtek) jsem to také sdělila v telefonickém rozhovoru saúdskému králi,“ řekla Merkelová. Německo podle ní čeká na úplné objasnění případu a také jeho pozadí. Do té doby nebude do blízkovýchodní země dovážet žádné zbraně, připomněla kancléřka nedělní rozhodnutí své vlády.

„V Evropské unii budeme přirozeně mluvit o tom, jak si představujeme další společný postup,“ uvedla Merkelová. Očekává také, že Saúdská Arábie začne řešit humanitární katastrofu, kterou vyvolal konflikt v Jemenu.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) řekl, že Praha bude na radě ministrů zahraničí prosazovat razantní postoj EU k události. Jako možná opatření uvedl zákaz vstupu na území EU pro některé lidi nebo zmrazení jejich majetků.

Chášukdží zmizel po návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu 2. října. Saúdská Arábie dlouho tvrdila, že novinář konzulát opustil. Až po dvou týdnech přiznala, že na konzulátu zemřel, a ve čtvrtek uvedl její generální prokurátor, že šlo o předem připravenou vraždu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video