Americké konvoje dorazily do Prahy, vojáky čeká den volna | E15.cz

Americké konvoje dorazily do Prahy, vojáky čeká den volna

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V kasárnách v Praze-Ruzyni se dnes spojily všechny tři části amerického vojenského konvoje, který se přes Česko druhým dnem vrací ze cvičení v Pobaltí na základnu v Německu. Americké vojáky v Praze vítaly stovky příznivců i veteránská technika. Odpůrců přesunu na plánovanou demonstraci u ruzyňských kasáren přišla jen hrstka.

Příjezd první části vojáků z Liberce zkomplikovala nehoda kamionů na Pražském okruhu, kvůli níž musela armádní vozidla změnit plánovanou trasu. Místo ve zhruba 11:00 tak do Ruzyně dorazili okolo 12:30. Zhruba o hodinu později do cíle dnešního přejezdu dojela i další „liberecká“ skupina a vzápětí po ní i první vojáci, kteří nocovali v Pardubicích.

Po příjezdu dalších částí kolon ze severu a východu Čech byly po 15:00 hodině v ruzyňských kasárnách více než tři stovky amerických vojáků. V konvoji z Vyškova jich přijelo ještě přes 160, část konvoje měla kvůli závadě na jednom z vozidel zpoždění.

Celkem přijejo 520 vojáků a 115 armádních vozidel, tvořených převážně osmnáctitunovými obrněnými transportéry Stryker a terénními auty Humvee.

Na tiskové konferenci po jednání vlády dosavadní průběh průjezdu konvoje hodnotil pozitivně ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Na nehody, které s konvojem nijak nesouvisely, byli všichni zainteresovaní připraveni rychle zareagovat. „Vždycky něco nastane. Díky softwaru můžeme sledovat situaci on-line, mohli jsme zabránit tomu, aby se jednotlivé díly kolony přiblížily k dopravní nehodě a způsobily nějakou větší dopravní újmu,“ uvedl ministr.

Američané v Ruzyni si chválí přivítání v ČR, odpůrců moc neviděli
Američtí vojáci, kteří dnes v rámci přesunu přes Českou republiku přijeli do kasáren v Praze-Ruzyni, jsou nadšení z přivítání v Česku. Odpůrců amerického armádního konvoje cestou zaznamenali jen pár, řekli novinářům po příjezdu do ruzyňských kasáren, kde více než 500 vojáků a zhruba 115 armádních vozidel zůstane do středy.
Velitel konvoje Tim Payment přivítání označil za překvapení. „Měli jsme neuvěřitelnou podporu všude, kde jsme zastavovali,“ uvedl. Zároveň ocenil i spolupráci s českou armádou.
K otázce, zda vnímal i přítomnost odpůrců konvoje, odvětil, že jich během cesty viděl pouze pár. „Je dobře, že je Česko svobodnou zemí a že lidé mají právo mluvit, stejně jako v Americe,“ podotkl.

Na první část konvoje u kasáren čekaly minimálně dvě stovky lidí s vlajkami USA, NATO či Evropské unie a pozdravit je přijeli i příznivci vojenské historie s armádními veterány. Naopak protestujících byla jen hrstka. Před 13:00 přišel svůj negativní postoj vyjádřit muž s hákovým křížem na americké vlajce, který se dostal do strkanice s přihlížejícími a byl odveden policií. Na plánovaný protest proti průjezdu konvoje přišly maximálně dvě desítky lidí, kteří pokřikovali hesla na příznivce konvoje i projíždějící kolonu. Po více než hodině prostor opustili.

V Praze budou mít američtí vojáci den volna. V kasárnách budou připraveny autobusy, které je v případě zájmu večer odvezou k metru, aby mohli navštívit hlavní město.

Čas také využijí k tomu, aby natankovali a opravili porouchaná vozidla - nákladní automobil a obrněný transportér Stryker. Česká armáda jim k tomu zajistí například jeřáby a další techniku, náhradní díly Američané dostanou ze své německé základny.

V úterý pro veřejnost

V úterý se kasárna od 10:00 do 18:00 otevřou veřejnosti, aby se mohla s účastníky takzvané Dragounské jízdy setkat a prohlédnout si jejich techniku. Ve středu brzy ráno se konvoj dá znovu do pohybu a ve třech skupinách ve zhruba hodinových intervalech vyjede na závěrečnou část cesty kolem Plzně na hraniční přechod v Rozvadově. Hranice do Německa mají všechny tři kolony překročit dopoledne a zamíří na základnu u bavorského města Vilseck, ležícího asi 65 kilometrů od hranic.

Před nedělním vjezdem do ČR konvoj projel pobaltskými státy a Polskem jako demonstrace jednoty Severoatlantické aliance a podpory Spojených států členským zemím, které se cítí ohroženy Ruskem na Ukrajině.

trasy průjezdu US konvoje Českem Autor: E15

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video