Ani Zeman, ani Rusnok. Památku Nelsona Mandely poletí uctít ministr Kohout | E15.cz

Ani Zeman, ani Rusnok. Památku Nelsona Mandely poletí uctít ministr Kohout

Jan Kohout přijal nabídku vést ministerstvo zahraničí
Jan Kohout přijal nabídku vést ministerstvo zahraničí
• 
ZDROJ: Euro Martin Pinkas

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr zahraničí Jan Kohout zastoupí Českou republiku na pietních akcích na počest zesnulého Nelsona Mandely. Do JAR poletí sám linkovým spojem. Vládní speciál, který nabízel ministr obrany Picek premiéru Rusnokovi, se vypravovat nebude.

Je rozhodnuto. Úterní veřejné piety na počest bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely v Johannesburgu se za Česko zúčastní ministr zahraničí Jan Kohout. Ve středu se pak ukloní památce Mandely v Pretorii. Uvedla to mluvčí ministerstva Johana Grohová s tím, že se o cestě rozhodlo v neděli ráno. „Pan ministr do JAR odletí v pondělí a pravděpodobně linkovým spojem, nikoliv speciálem,“ řekla mluvčí. Na státním pohřbu, který se uskuteční v neděli 15. prosince v Mandelově rodném Qunu na jihovýchodě JAR, už Česká republika nebude mít oficiální zastoupení.

O tom, kdo Českou republiku na pohřbu bojovníka proti aparthedu zastoupí, se začalo intenzivně diskutovat v sobotu po zveřejnění videa se soukromým rozhovorem premiéra Jiřího Rusnoka s ministrem obrany Vlastimilem Pickem. Záznam ze Sněmovny odvysílala ČT a vyplývá z něj, že premiérovi se do JAR příliš nechtělo. „Já se úplně třepu, abych tam nemusel jet,“ říká na záznamu mimo jiné Rusnok. Později se za svá slova omluvil. „Nebylo správné se takto vyjadřovat v souvislosti s úmrtím prezidenta Nelsona Mandely a mrzí mě to,“ napsal v sobotu v sms.

Rusnokovo faux pas ale přerostlo v mezinárodní ostudu, když ho zaznamenala některá světová média. Stručně se o něm zmínila například německá tisková agentura DPA a slovenský server topky.sk o něm informoval s titulkem „Hanba českého premiéra“. Záznam publikoval i další slovenský server sme.sk.

Agentura AP napsala, že mnozí světoví státníci dali najevo, že Mandelův pohřeb si ani za nic nenechají ujít, ale český premiér Jiří Rusnok k nim nepatří. Její krátkou zprávu mimo jiné převzala televize ABC a list The Washington Post.

Přepis neformálního rozhovoru

premiér Jiří Rusnok: Ty vole. Teď ještě zas zemřel Mandela.

ministr obrany Vlastimil Picek: Kdo tam pojede?

Rusnok: Doufám, že prezident. Ty vole, já se úplně třepu, abych tam nemusel.

Picek: Protože voni to dělaj tak do těch deseti dnů.

Rusnok: Čtrnáctýho v sobotu to je. To jak máme s ním večeři. Teď já mám ještě nějakej oběd. Pak máme večeři. Takže já, vole, jsem ve strachu, jestli nebudu muset ještě jet tam. Vůbec se mi tam nechce. Vůbec. Pak mám devatenáctýho zase Brusel. Ty vole, dyť ještě ale to je dálka jako prase, to bych tam musel nějakou linkou, nebo něčím.

Picek: Ale né, speciál.

Rusnok: Ty vole, kdo to zaplatí?

Picek: Já to zaplatím.

Rusnok: Tak rozpočet letos to zvládne. Hele, já doufám, že Miloš je nažhavenej, že chce někam jet a že pojede. Oni doktoři mu budou určitě říkat, ať tam nejede.

Picek: Můžeš mi říct, jak vyleze do těch schodů do toho letadla?

Rusnok: No já nevím.

Picek: On má problémy se schodama.

ministr financí Jan Fischer: Vždyť to je úplná blbost, ještě tam bude nějakej průser, člověče.

Picek: Ale prosim tě.

Rusnok: To nemá hloubku.

Picek: Dyť zrušil cestu do Afghoše dvacátýho. Tak myslíš, že poletí?

Rusnok: Tak asi nepoletí, tak je to v prdeli.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video