ANO podpoří zemědělce, kvůli suchu bude usilovat o jejich odškodnění | E15.cz

ANO podpoří zemědělce, kvůli suchu bude usilovat o jejich odškodnění

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hnutí ANO podpoří požadavek Agrární komory ČR na odškodnění zemědělců za sucho ve výši 3,4 miliardy korun, řekl při příležitosti národních dožínek předseda sněmovního zemědělského výboru a 1. místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Prezident komory Zdeněk Jandejsek sice mluvil o kompenzaci ve výši 3,5 až čtyři miliardy korun, tato částka se však cílové sumě blíží. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) dříve hovořil zhruba o třetinové částce.

"Pokud se najdou zdroje a předpokládám, že se najdou, tak je potřeba kompenzace zemědělcům vyplatit," řekl Faltýnek, podle kterého je 3,4 miliardy korun ta správná částka. "My to jako hnutí ANO budeme podporovat," dodal.

Dnes na oslavách konce žní na českobudějovickém výstavišti o kompenzacích mluvil i Jurečka. Přesnou částku, kolik by chtěl jako kompenzace přerozdělit, neřekl. Podle něj zažívají letos některé podniky sucho již potřetí během pěti let, jejich úroda klesla o 80 procent. "V těchto kritických momentech se neobejdou bez pomoci státu," řekl Jurečka.

Agrární komora tvrdí, že škody způsobené suchem, které jsou hlavně na Moravě, dosahují deseti až 12 miliard korun. Peníze na odškodnění by chtěla komora získat ze státních podniků Lesy ČR a Budějovický Budvar.

V pátek ministr uvedl, že počká na písemné podklady od komory, jak k této škodné částce došla. Do budoucna chce komora zavedení takzvaného fondu těžko pojistitelných rizik, který ministerstvo zemědělství původně plánovalo spustit už v tomto volebním období. Nakonec o jeho možných variantách bude rozhodovat až následující vláda.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video