Antimonopolní úřad se zabývá možným kartelem dodavatelů stravenek

Edenred

Edenred Zdroj: Profimedia

Chèque Déjeuner
Sodexo
Sodexo
4
Fotogalerie

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení ohledně možné kartelové dohody mezi třemi největšími dodavateli stravenek Chèque Déjeuner, Sodexo a Edenred. Informaci o zahájení správního řízení potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda, podrobnosti ale neuvedl. "Žádné další informace k probíhajícím šetřením možných zakázaných dohod neposkytujeme," uvedl Švanda. Firmy Sodexo a Edenred na dotaz uvedly, že jsou přesvědčeny, že jednaly podle předpisů. Společnost Chèque Déjeuner se zatím nevyjádřila.

Firmy Sodexo Benefity a Edenred CZ potvrdily, že již obdržely oznámení o zahájení řízení. Obě ale tvrdí, že zákon neporušily. "Jsme přesvědčeni, že jsme vždy respektovali zákon a jednali v souladu s naším etickým kodexem," uvedla Tereza Knířová za Sodexo Benefity. "Společnost je přesvědčená, že jedná v souladu s právními předpisy České republiky," uvedl mluvčí Edenred CZ Marek Pražák. Zástupci obou firem doplnili, že Sodexo i Edenred jsou připraveny poskytnout ÚOHS veškerou součinnost.

Společnost Sodexo Benefity je přesvědčena o tom, že zákon respektovala a jednala také v souladu se svým etickým kodexem. "Sdělení ÚOHS o zahájení správního řízení ohledně dodržování předpisů o hospodářské soutěži jsme obdrželi. Jakmile budeme vyzváni, jsme připraveni poskytnout úřadu veškerou součinnost. Jsme přesvědčeni, že jsme vždy respektovali zákon a jednali v souladu s naším etickým kodexem," uvedla Tereza Knířová za firmu Sodexo Benefity. Další dva dotčení dodavatelé stravenek zatím neodpověděli.

Stravenky jsou podle průzkumů nejoblíbenějším firemním benefitem. V poslední době roste na trhu se stravenkami konkurence. Na jaře spustily stravenkovou platební kartu obchodní řetězce Lidl a Kaufland. Loni na trh vstoupila také investiční skupina Arca Capital s Gusto Kartou.

V České republice nakupuje potraviny na stravenky zhruba 1,3 milionu obyvatel, což je více než 12 procent. Největší benefit pro zaměstnavatele je skutečnost, že stravenky patří mezi daňově uznatelné náklady, a to do výše 55 procent hodnoty stravenky. Tuto částku si tedy lze odečíst ze základu daně. Zbývajících 45 procent hodnoty stravenky si většinou doplácí zaměstnanec. Nejčastěji dostávají zaměstnanci stravenky ve formě papírových poukázek, v poslední době se čím dál více prosazují i jako čipové karty.