Armáda chce zbavit funkce obviněného generála Halenku | E15.cz

Armáda chce zbavit funkce obviněného generála Halenku

Budova Generálního štábu armády ČR.
Budova Generálního štábu armády ČR.
• 
ZDROJ: Hrouda Jan/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéf armádní logistiky Vladimír Halenka obviněný kvůli údajně nevýhodnému prodeji nepotřebné vojenské techniky bude asi dočasně zproštěn funkce. Brigádní generál Halenka je ředitelem sekce podpory ministerstva obrany, která řídí armádní logistiku, komunikační a informační systémy či vojenské zdravotnictví.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel kvůli obvinění požádá ministra obrany Martina Stropnického, aby vysoce postaveného generála dočasně zprostil funkce.

Halenka už informoval Pavla, že byl obviněn. „Na základě obdržené informace generál Pavel rozhodl, že v souladu s platnou legislativou podá ministrovi obrany v zákonné lhůtě návrh na dočasné zproštění výkonu funkce generála Halenky a jeho zařazení do dispozice,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

To mimo jiné znamená, že obviněný voják bude pobírat méně peněz a úkoly mu bude dávat jeho nadřízený. Zatím Halenka podle Růžičkové požádal o dovolenou, která mu byla schválena.

Odprodej pásové techniky

V kauze nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty byli obviněni čtyři lidé, stíháni jsou na svobodě. Mezi obviněné patří podle médií kromě Halenky bývalý ředitel společnosti VOP CZ v Šenově u Nového Jičína Adolf Veřmiřovský, exředitel někdejší armádní Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman a jeho zástupce Roman Pavlík.

Vyšetřování se týká odprodeje hlavně kolové a pásové vojenské techniky a náhradních dílů k ní ve veřejných soutěžích nebo v přímém prodeji. Úředníci údajně věci prodali za nižší ceny, než za které je prodat mohli.

Domovní prohlídky

Policie kvůli případu provedla několik domovních prohlídek, a to i u majitele zbrojařské firmy Excalibur Group Jaroslava Strnada. Z této společnosti dosud nikdo obviněn nebyl. Ve středu byl u výslechu také bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita, ani ten obviněn nebyl.

Obvinění jsou podezřelí z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první trestný čin hrozí dva až osm let vězení, za druhý pět až 12 let vězení.

Policie obvinila čtyři lidi kvůli převodu majetku ministerstva obrany

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.