Armáda se ukázala na Bahnech. Stropnický: Daňoví poplatníci mohou vidět, na co jdou jejich peníze | E15.cz

Armáda se ukázala na Bahnech. Stropnický: Daňoví poplatníci mohou vidět, na co jdou jejich peníze

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tisíce lidí se přišly podívat na Den pozemního vojska Bahna 2017 do Strašic na Rokycansku. Jeho 28. ročníku se účastní 1400 příslušníků české armády s 500 kusy techniky. Kromě nich se ve Strašicích představily i armády okolních zemí a kluby vojenské historie.

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je potěšující masivní účast. Loni přišlo okolo 50 tisíc lidí a letošní návštěva může být i díky počasí možná i větší. "Celá akce je dělaná proto, aby lidé měli s armádou kontakt. Aby viděli, co dělá, jak to dělá a kam jdou peníze daňových poplatníků," řekl dnes po zahájení Bahen Stropnický novinářům.

Ministr řekl, že se v posledních letech poměrně daří dohánět investice do armády i nábor nových vojáků. "Loni jsme udělali rekord a přijali jsme 2200 vojáků. To je skoro deset procent armády. Ale je to brutto. To znamená, že nám zase část vojáků odchází. Nemusí to být profese na celý život. Čistý přírůstek byl minimálně 1300," řekl dnes Stropnický.

Letošní Bahna začala minutou ticha za oběti z Lidic, středočeské vsi, kterou nacisté srovnali před 75 lety se zemí. Pak nad hlavami diváků prolétly letouny Kasa, Gripeny a armádní vrtulníky, z nichž vyskočili parašutisté.

Na programu celodenní akce, kam míří nejen nadšení fanoušci armády, ale i rodiny s dětmi či cizinci, jsou ukázky z vojenské historie, například bitvy u Zborova nebo ze západní fronty roku 1944. Současná technika se předvedla ukázkou obranné operace k odvrácení útoku protivníka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video