Babiš chce zprostit šéfa GIBS výkonu služby. Je téměř neodvolatelný, kontruje Kalousek

Michal Murín

Michal Murín Zdroj: čtk

Bezpečnostní výbor jednal o šéfovi GIBS: Předseda výboru Koten (SPD) a premiér Babiš (ANO)
Bezpečnostní výbor jednal o šéfovi GIBS Murínovi: Poslankyně ODS Jana Černochová (15.3.2018)
Bezpečnostní výbor jednal o šéfovi GIBS: Babiš se přel se Sobotkou
Bezpečnostní výbor jednal o šéfovi GIBS Murínovi: Expremiér Bohuslav Sobotka
Bezpečnostní výbor jednal o šéfovi GIBS Murínovi
6
Fotogalerie

Spor premiéra Andreje Babiše se šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů Michalem Murínem se dále vyhrocuje. Babiš zprostí Murína výkonu služby. Za šéfa GIBS se ale postavil bývalý předseda vlády Bohuslav Sobotka a ODS.

Sněmovní výbor pro bezpečnost začal znovu řešit údajná pochybení ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína. Dopustit se jich měl podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), jemuž Murín podléhá. Po necelých třech hodinách často vypjaté diskuse Babiš prohlásil, že zprostí šéfa GIBS služby.

Podle slov Miroslava Kalouska z opoziční TOP 09 se jedná o „neuvěřitelnou aroganci moci. Jde o snahu trestně stíhaného premiéra zastrašit polici a mít na ni takový vliv, aby jeho trestní stíhání pro něj dobře dopadlo,” říká Kalousek. TOP 09 se podle něj teprve bude radit, jak na situaci zareaguje, rozhodně ji ale prý nepřejde mlčením.

Politický matador Kalousek si žádnou podobnou situaci ze své kariéry nepamatuje. „GIBS je nestranná instituce, její šéf je záměrně téměř neodvolatelný s výjimkou některých výjimečných případů. Já se ale domnívám, že to tento případ není,” říká Kalousek, podle nějž jsou Babišovy důvody pouze zástupné.

Co říká o propuštění zákon o služebním poměru

§ 42

Propuštění
(1) Příslušník musí být propuštěn, jestliže

a) byl pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný úmyslně,

b) byl pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný z nedbalosti a jednání, kterým trestný čin spáchal, je v rozporu s požadavky kladenými na příslušníka,

c) bylo v řízení o úmyslném trestném činu pravomocně rozhodnuto o podmíněném zastavení jeho trestního stíhání22), bylo pravomocně schváleno narovnání23) nebo bylo pravomocně rozhodnuto o podmíněném odložení návrhu na potrestání23a) a jednání, kterým trestný čin spáchal, je v rozporu s požadavky kladenými na příslušníka,

d) porušil služební slib tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru,

e) mu byl uložen kázeňský trest odnětí služební hodnosti,

f) porušil omezení stanovená v § 47 nebo § 48,

g) pozbyl státní občanství České republiky,

h) podle lékařského posudku poskytovatele pracovnělékařských služeb dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost k výkonu služby, s výjimkou zdravotních důvodů souvisejících s těhotenstvím,

i) mu bylo odňato osvědčení o tělesné zdatnosti nebo o odborné způsobilosti stanovené zvláštním právním předpisem,24)

j) podle posudku psychologa bezpečnostního sboru pozbyl osobnostní způsobilost k výkonu služby,

k) byla jeho svéprávnost omezena,

l) uplynula doba uvedená v § 32 odst. 2 a důvod pro zařazení do zálohy pro přechodně nezařazené nepominul, nebo

m) požádal o propuštění.

Pokud by měl být Murín rovnou i odvolán, podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka by k tomu premiér v demisi musel mít zákonné důvody. Ty by byly dále zkoumány, uvedl pro E15.cz Bělobrádek.

Podle zákona o GIBS může být její ředitel odvolán před skončením pětiletého funkčního období jen v případě, že se dopustí přestupku nebo je proti němu zahájeno trestní stíhání. Tomu zatím Murín nečelí. Jmenován byl v prosinci 2015.

Babiš svůj dosavadní krok obhajuje tak, že Murín údajně opakovaně lhal státním zástupcům v kauze, kde byl vyšetřován vysoký policejní důstojník. Právě nejvyššího žalobce Pavla Zemana a vrchní státní zástupce z Prahy a Olomouce Lenku Bradáčovou a Ivo Ištvana nyní výbor na neveřejném jednání vyslýchá.

Babiš začal kritizovat Murína v posledních týdnech, odvolává se na loňský dopis Ištvana tehdejšímu předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Toho si poslanci pozvali také.

Sobotka závažnost dopisu zpochybnil. „Informace v něm obsažené mě neopravňovaly k tomu, abych proti řediteli GIBS zahájil kázeňské řízení. Toto rozhodnutí jsem učinil sám, když jsem se s dopisem seznámil. Ani dnes bych na něm nic neměnil,“ řekl.

Babiš trvá na tom, že Murín je pro funkci nezpůsobilý. „Mělo s ním být okamžitě zahájeno kázeňské řízení. Sedíme tady proto, že pan Murín začal tento proces, když šel do médií a řekl, že jsem ho nutil k rezignaci. Je skandální, co stojí v dopisu. Jednoznačně jsem řekl, že pan Murín nemá mojí důvěru,“ uvedl Babiš s tím, že byl před týdnem šokován výpověďmi státních zástupců o Murínovi, které zazněly na Bezpečnostní radě státu.

Podle Babiše GIBS chrání policisty, kteří pravděpodobně porušovali zákon. „Inspekce má přitom fungovat úplně opačně,“ dodal.

Sobotka se Murína zastal. „Vláda v demisi se snaží tlačit na změny v GIBS. Je velmi zvláštní, že se tyto výhrady k vedení GIBS začaly objevovat až v posledních týdnech a dnech a ne například loni na podzim. Kdo to bude příště? Na koho se ukáže, že ohrožuje demokracii? Spory mezi státními zástupci a GIBS existují. Ale jsou to spory kompetenční o to, kdo bude vyšetřovat trestnou činnost policistů,“ připomněl expremiér.

Občanskodemokratičtí členové výboru Jana Černochová a Pavel Žáček na protest jednání výboru opustili. „Opravdu jako v padesátých letech,“ prohlásila Černochová v narážce na vykonstruované procesy.

Murín je u policie více než 35 let, v čele GIBS přes dva roky

- Michal Murín se narodil 30. června 1962.

- Ředitelem GIBS je od prosince 2015. Před tím byl od července 2014 náměstkem ředitele GIBS pro trestní řízení.

- Murín vedení GIBS převzal po Ivanu Bílkovi, který ve funkci skončil 30. listopadu 2015. O propuštění ze služebního poměru požádal Bílek premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) už dříve, po vypuknutí kauzy Vidkun týkající se podnikatelů a policistů v Olomouckém kraji.

- Murín vystudoval pražskou Policejní akademii (2002), titul JUDr. získal na Akademii policejního sboru v Bratislavě (2004). U policie slouží od roku 1982, před příchodem na GIBS pracoval jako šéf odboru obecné kriminality středočeské policejní správy, vedl kladenskou policii a byl šéfem policejního oddělení Praha-západ.

- Jako policista se zabýval například případem sériového vraha Viktora Kalivody, který v roce 2005 vraždil v lesích na Brněnsku a Kladensku, nebo sebevraždou skladatele Karla Svobody z roku 2007. V roce 2012 obdržel od tehdejšího policejního prezidenta Petra Lessyho medaili za věrnost za 30 let působení u policie.

- Má hodnost plukovníka.

- Je ženatý a má tři děti. V 80. letech byl členem KSČ.