Andrej Babiš kvůli koronaviru navrhne zákaz letů z Milána a Benátek | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Babiš kvůli koronaviru navrhne zákaz letů z Milána a Benátek

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce v pondělí na jednání Bezpečnostní rady státu kvůli šíření nového koronaviru navrhnout zákaz letů z Milána a Benátek. Itálie podle něj nákazu nezvládla. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) už předtím oznámil, že v Česku jsou první tři případy nákazy novým koronavirem. Všichni tři lidé v poslední době přicestovali právě z Itálie.

Kvůli koronaviru byly již dříve zastaveny také přímé lety mezi Českou republikou a Čínou, České aerolinie přerušily rovněž linku do Jižní Koreje.

Babiš také vyzval všechny hotely, ubytovny nebo provozovatele Airbnb, aby prověřovali, kdo u nich bydlí. Jedna z nakažených v Česku je Američanka, která využívala právě Airbnb. "Taky se vydala sama do nemocnice a to nechceme," podotkl Babiš. Podle něj je potřeba přejít na systém domácích odběrů. V pondělí o tom před polednem budou jednat i zástupci krajských hygienických stanic a záchranných služeb.

Koronavirus dorazil do Česka. První dva případy hlásí Praha, jeden Ústí nad Labem

Premiér se rovněž domnívá, že by bylo dobré, aby se v pondělí ve školách učitelé zeptali, kdo z dětí byl na prázdninách v Itálii. Podle Vojtěcha platí, že pokud se člověk pohyboval v zasažených lokalitách, tak nemá chodit na veřejnost, má telefonicky kontaktovat lékaře nebo hygieniky a zkonzultovat s nimi svůj stav. "To platí pro děti i pro dospělé. Pokud byli v zasažených regionech, ať postupují tímto způsobem," řekl ministr.

"Je potřeba si taky říct na Bezpečnostní radě státu, jestli nezakážeme akce většího rozsahu," sdělil Babiš. Ohrožen by tak mohl být například nadcházející Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě, kde se očekává až sto tisíc lidí.

Koronavirem, který se od prosince šíří z Číny, se ve světě dosud infikovalo přes 87.500 lidí a vyžádal si bezmála tři tisíce obětí. Drtivá většina případů se týká pevninské Číny, v Evropě je nejvíc zasažena Itálie. O nových případech informovaly i okolní země. V Německu se počet infikovaných oproti sobotě takřka zdvojnásobil na 117 případů. Rakousko ohlásilo čtyři nově nakažené a celkově 14 případů.

Akciový propad se nezastavil, trhy vstoupily do korekce

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!