Babiš se bojí Zemana jako čert kříže, tvrdí opozice. Jmenování šéfa BIS chce nechat na příští vládě | e15.cz

Babiš se bojí Zemana jako čert kříže, tvrdí opozice. Jmenování šéfa BIS chce nechat na příští vládě

čer, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce nechat rozhodnutí o novém řediteli Bezpečnostní informační služby (BIS) na příštím kabinetu, který vzejde z říjnových sněmovních voleb. Po pondělním jednání to potvrdil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle opozice se Babiš bojí prezidenta Miloše Zemana, který dlouhodobě kritizuje současného šéfa BIS Michala Koudelku a nechce ho tak jmenovat na další období. Civilní kontrarozvědka podle šéfa sociálních demokratů případné přechodné období zvládne. Vláda v pondělí v 15 hodin projedná Babišův návrh řešení, podle Hamáčka videokonferenčně.

Babiš médiím o víkendu řekl, že o šéfovi BIS by měla rozhodnout nová vláda. Minulý týden po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem přitom nastínil dvě možnosti. Podle jedné z nich by zpravodajskou službu dál vedl Michal Koudelka, kterému končí v polovině srpna funkční období. Druhá varianta předpokládá, že by Koudelkova nástupce vybral až nový kabinet. V takovém případě by měl BIS v mezidobí vést Koudelkův zástupce Jan Pavlíček.

"Pan premiér dnes na vládě představí svůj návrh postupu a vláda ho v 15 hodin projedná," řekl Hamáček. "Pokud pan premiér preferuje řešení nechat rozhodnutí na příští vládě, tak je to plně v jeho rukou," doplnil.

Vicepremiér je s fungováním BIS spokojen. "Můj názor je stále stejný, já jsem vůči fungování BIS neměl žádné výhrady. Nicméně ve chvíli, kdy pan premiér se rozhodl to nechat na příští vládu, tak to je jeho kompetence a mně nezbývá, než to respektovat," doplnil Hamáček. Je přesvědčen, že civilní kontrarozvědka funguje profesionálně a zcela jistě zvládne i případné přechodné období.

Babiš má podle opozice strach z Miloše Zemana

Zástupci opozičních ODS či TOP 09 mají za to, že premiér Babiš chce počkat s výběrem nového ředitele Bezpečnostní informační služby na příští kabinet, protože má strach z prezidenta Miloše Zemana. “Jedná jako královna Koloběžka. Jmenuji, nejmenuji, nechám na příští vládě. Strach premiéra z prezidenta ohrožuje bezpečnost země,” napsala na Twitter šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zeman nynějšího ředitele BIS Michala Koudelku dlouhodobě kritizuje. V květnu nevyhověl už pošesté návrhu vlády na jeho povýšení do generálské hodnosti. Loni koncem roku předal Babišovi ohledně Koudelky kritický materiál. Podle zákona o zpravodajských službách jmenuje ředitele BIS vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru.

"Andrej Babiš se bojí Miloše Zemana jako čert kříže a neudělá nic, co by skutečně prezidentovi vadilo. Kdo si ještě vzpomene na hlavní argument proti hlasování o nedůvěře vládě? Prý je Babišova vláda lepší než hypotetická Zemanova," vzpomněl první místopředseda a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura na červnové jednání o nedůvěře vládě ve Sněmovně.

Předseda občanských demokratů Petr Fiala ještě před jednáním Babiše s Hamáčkem uvedl, že situace kolem (ne)jmenování ředitele BIS ilustruje, o co půjde v říjnových volbách. "Zda zemi definitivně ovládnou populistické síly, které z Česka chtějí udělat 'filiálku Kremlu', nebo ubráníme prozápadní, svobodnou a demokratickou zemi," poznamenal.

"Výběr nejvyššího státního zástupce na příští vládu počkat nemohl, ale když jde o vedení klíčové bezpečnostní služby v zemi, tak to klidně pár měsíců čekat může. Takto se vláda staví k bezpečnosti země a k spolupráci s našimi partnery v zahraničí. Raději strčí hlavu do písku!" kritizoval lidovecký šéf Marian Jurečka.

"Myslím ,že ruská strana dnes bude mít důvod k oslavě. Opravdu už bych chtěl změnu poměrů, kdy premiér bude chlap a státník, ne poslušná figurka," vyjádřil se předseda hnutí STAN Vít Rakušan pro ČTK. Ten považuje Babišův krok za nedostatek politické odvahy, ustoupení tlaku prezidenta a v důsledku též ohrožení důvěryhodnosti BIS v očích spojenců.

Podle zákona o zpravodajských službách jmenuje ředitele BIS vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. Kvůli záležitosti se v Česku rozhořela politická debata. Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která stejně jako další koalice Pirátů a STAN Koudelku podporuje, podnítila kvůli nynější situaci svolání mimořádné schůze dolní komory. Poslanci se mají sejít v pátek. Naopak kritické jsou k nynějšímu řediteli civilní kontrarozvědky hnutí SPD a KSČM.

Hamáček nevidí důvod pro to, aby o záležitosti jednala Poslanecká sněmovna. Jde podle něj plně o kompetenci vlády.

Autor: čer, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video