Babiš se omluvil za slova o Letech. Měl by odstoupit, žádají i členové vlády | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Babiš se omluvil za slova o Letech. Měl by odstoupit, žádají i členové vlády

Babiš se omluvil za slova o Letech. Měl by odstoupit, žádají i členové vlády
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se omluvil za své čtvrteční výroky o romském koncentračním táboře v Letech na Písecku. Do Let byli posíláni ti, co nechtěli pracovat, řekl serveru Aktuálně.cz. Babiš ale tvrdí, že jeho výrok byl vytržen z kontextu. Někteří čeští politici včetně ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD) Babiše kvůli výrokům o Letech vyzvali, aby odstoupil.

Vicepremiér Babiš ve čtvrtek při návštěvě sociálně vyloučené lokality v severočeském Varnsdorfu prohlásil podle fotoreportéra Aktuálně.cz, že je lež, že byly Lety koncentračním táborem. „Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,“ řekl údajně. „Já jsem se špatně vyjádřil. Pokud jsme se někoho dotknul, tak se všem omlouvám. Ale vůbec jsem to tak nemyslel, bylo to vytrhnuté z kontextu,“ uvedl Babiš při zahájení volební kampaně ANO v Ostravě.

Tábor v Letech vznikl jako pracovní tábor, později ale sloužil během druhé světové války k internaci Romů, které německý nacistický režim postavil na úroveň Židů. Stejně jako Židé tak byli Romové internovaní v Letech posíláni do vyhlazovacích táborů v Osvětimi.

Kvůli výrokům o táboře v Letech vyzvali někteří čeští politici Babiše, aby odešel z vlády. „Zpochybňování holokaustu je nepřijatelné. Babiš by měl přesvědčivě vyvrátit autorství výroku k Letům, nebo se omluvit a odejít z politiky,“ sdělil na twitteru ministr pro lidská práva Dienstbier (ČSSD).

Babiš raději po volbách opustí politiku, než aby seděl v opozici

„Pokud ho (Babiše) premiér do úterka neodvolá, musí o tom jednat Sněmovna,“ uvedl předseda opoziční strany TOP 09 Miroslav Kalousek. TOP 09 proto podle něj příští týden navrhne zařazení mimořádného bodu na program Sněmovny.

„Pokud něco takového opravdu řekl, doporučoval bych Andreji Babišovi, aby si zajel do Let a seznámil se s historickými fakty, jak nacisté a ti, kdo jim pomáhali, různými metodami zabíjeli Romy. Pak by se měl zastydět, omluvit a už nešířit takové blbosti,“ sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) serveru Respekt.cz.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!