Babiši, odstupte. Demonstranti v Praze vystupují proti šéfovi kabinetu

Premiér v demisi Andrej Babiš

Premiér v demisi Andrej Babiš Zdroj: ČTK

Zhruba 400 lidí se sešlo na Václavském náměstí v centru Prahy na demonstraci proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi. Protestují také proti Babišovu plánu, že vládu hnutí ANO s ČSSD mají tolerovat komunisté. Babiš podle organizátorů neumí složit demokratickou vládu, proto chtějí, aby prezident Miloš Zeman pověřil sestavením kabinetu někoho jiného. Svolavatelé očekávají, že další lidé v průběhu akce přijdou.

"Uvědomujeme si, že návrat komunistů je zlo, proti kterému se musíme postavit. Když teď budou podporovat vládu, budou častěji v médiích a jejich propaganda bude mít větší dosah. Je tomu již 30 let, co tu nevládnou, a od té doby nejen že můžeme nakupovat výrobky z celého světa, můžeme pracovat sami na sebe, nebo pro jakoukoli společnost, ale hlavně nikdo nikoho nezavírá za názory," uvedli organizátoři na facebooku.

Návrat komunistů k moci podle organizátorů umožnil právě Babiš, který čelí obvinění v kauze kolem padesátimilionové dotace EU na stavbu farmy Čapí hnízdo. "Je jasné že papalášským komunistům tohle nevadí, problémy vlivných lidí se za jejich režimu neřešily, respektive si mohli dělat, co chtěli," uvedli svolavatelé. "Samozřejmě že se komunisté zase chtějí tvářit jako demokraté a jako rozumná strana, jak jinak by získali preference, ale z minulosti víme, že umí jen lhát, manipulovat, zakazovat, přikazovat a ničit životy," dodali také.

Demonstrace začala krátce před 18:00 na Václavském náměstí, projevy mělo několik řečníků. "Pan Babiš si musí uvědomit, že pokud by odstoupil, bylo by po problému. Nikdo nemá problém sestavit vládu s ANO, ale s trestně stíhaným premiérem ve vedení," řekla zakladatelka skupiny AUVA, která demonstraci zorganizovala.

Účastníci demonstrace s sebou mají vlajky Evropské unie. Někteří přinesli také transparenty s nápisy Zeman je gentleman a Kdo podporuje Babiše, podílí se na zločinu.

V 19:00 má na cestu vyrazit průvod na protest proti vracení komunistů k moci. Spojí se i s průvodem na podporu Evropské unie. Nejprve půjde směrem ke Střeleckému ostrovu, kde se účastníci pochodu na podporu EU odpojí, a dále povede podle organizátorů zpět do ulice Politických vězňů k sídlu KSČM.

Na Střeleckém ostrově se dnes konají oslavy Dne Evropy. V rámci oslav se uskutečnily diskuse, večer by měl následovat hudební program.