Babišův kabinet podporu komunistů nezíská | E15.cz

Babišův kabinet podporu komunistů nezíská

Pavel Otto

Vágní příslib prosazení referenda a ani slovo o zdanění nebo alespoň revizi církevních restitucí. To jsou největší výhrady KSČM k programovému prohlášení jednobarevného kabinetu Andreje Babiše. Patnáctičlenný poslanecký klub strany se proto usnesl, že dnes bude hlasovat proti vyslovení důvěry vládě.

„Složení vlády a přístup některých ministrů navíc nezajišťuje realizaci toho, k čemu se vláda zavazuje,“ řekl šéf partaje Vojtěch Filip.

Komunisté vnímají, že určitá vstřícnost ze strany vítěze loňských voleb byla. „Chceme ale, aby akceptoval více bodů našeho programu,“ dodal Filip s tím, že pokud Babiš dostane druhý pokus sestavit exekutiv, je strana připravena dál jednat.

Ve finální verzi programu se oproti prvnímu nástřelu z prosince objevila věta, že ústavní systém bude doplněn o zákon o všeobecném referendu. Filip k tomu uvedl, že i minulá Sobotkova vláda slibovala všelidové hlasování. „Podobně jako v roce 2014 máme akceptovaný zákon o referendu, ale bez lhůty,“ podotkl.

O zdanění peněžité části církevních restitucí Babiš hovořil krátce po sněmovním plebiscitu, pak ze záměru vycouval. Referendum a revizi restitucí žádá i uskupení Tomia Okamury. Ani to nepodpoří Babišovu sestavu při dnešním hlasování poslanců.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!