Bilance českého zahraničního obchodu se meziročně přehoupla do přebytku 13,8 miliardy

Německý export, ilustrační foto

Německý export, ilustrační foto Zdroj: Pixabay.com

Německý export, ilustrační foto
Čína posiluje. Čínský export v červenci meziročně vzrostl o 38,1 procentana 145,5 miliardy dolarů
3
Fotogalerie

Obchod Česka se zahraničím skončil v srpnu v přebytku 13,8 miliardy korun, o rok dříve byl ve schodku 1,7 miliardy korun. Bilanci kladně ovlivnily zejména výsledky obchodování se stroji a dopravními prostředky a s minerálními palivy. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

U obchodu se stroji a dopravními prostředky se meziročně zvýšil přebytek o 15,4 miliardy korun a schodek bilance obchodování s minerálními palivy se snížil o 1,7 miliardy korun. Nepříznivý vliv na celkovou bilanci zahraničního obchodu mělo ale prohloubení deficitu obchodu s chemickými výrobky, potravinami, zvířaty, nápoji a tabákem a průmyslovým spotřebním zbožím.

"U výsledků srpnového zahraničního obchodu lze použít v podstatě všechny argumenty, které platí i pro průmysl. Přesun dovolených v automobilkách ze srpna na červenec, vyšší počet pracovních dnů v srpnu a především úspěšnost tuzemských automobilek na evropském trhu. To jsou hlavní fakta, která stojí za zvýšením přebytku obchodu tentokrát na 13,8 miliardy korun (loni -1,7 miliardy). Vývoz se aktuálně zvýšil o 16 procent, zatímco dovoz jej následoval s opravdu velkým odstupem (+ necelých deset procent). Zapomenout nemůžeme ani na levnější dovoz surovin, který se už pomalu ale jistě v důsledku srovnávacích základů a rostoucí ceny ropy jako pozitivní faktor vyčerpává," uvádí analytik ČSOB Petr Dufek.

Vývoz proti loňskému srpnu vzrost o 17,4 procenta na 265,9 miliardy korun a dovoz o 10,5 procenta na 252,1 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání se po sezonním očištění vývoz zvýšil o 16,1 procenta a dovoz o 9,7 procenta.

Zahraniční obchod se státy Evropské unie vykázal přebytek 47,9 miliardy korun, meziročně tak byl vyšší o 11,8 miliardy. Schodek obchodu se státy mimo unii se zmenšil o čtyři miliardy na 32,7 miliardy korun.

Statistici dnes zveřejnili i upřesněné údaje za červenec, podle jejich původních informací skončila obchodní bilance v červenci ve schodku 1,5 miliardy korun ve srovnání s loňským červencovým přebytkem 4,4 miliardy korun. Důvodem zhoršení byly podle ekonomů červencové svátky a dovolené, kvůli kterým klesla výroba a export automobilů. Podle zpřesněných údajů ČSÚ se přebytek obchodní bilance v sedmém měsíci meziročně snížil na 653 milionů korun.