Bradáčová přepouští kauzu Rath středočeským žalobcům

David Rath

David Rath Zdroj: e15

Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem předalo dnes kauzu obviněného poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha středočeským žalobcům. Nejpřísněji postižitelný trestný čin v případu se totiž podle ústecké státní zástupkyně Lenky Bradáčové stal v Rudné ve středních Čechách, kde Rath údajně přijal úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Proti dozoru ústeckého státního zastupitelství se již dříve ohradili poslancovi obhájci.

Ústečtí žalobci se podle Bradáčové rozhodli pro předání případu poté, co vyhodnotili zajištěné důkazy. „Dle pravidel o vedení společného řízení proti všem obviněným koná dozor státní zastupitelství, v jehož obvodu byl spáchán skutek nejpřísněji trestný,“ uvedla státní zástupkyně. Údajná trestná činnost Ratha a dalších sedmi zadržených lidí však podle ní zasahovala do tří krajů - Ústeckého, Středočeského a Prahy.

Ratha policisté zadrželi v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Policie tvrdí, že se jednalo o úplatek kvůli veřejné zakázce na projekt rekonstrukce zámku Buštěhrad. Za přijetí úplatku hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáctileté vězení. Spolu s poslancem obvinila policie dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či exposlance Petra Kotta. Jejich stíhání se údajně týká i dalších zakázek ve Středočeském kraji.

Rathův právní zástupce Adam Černý v pondělí uvedl, že spolu se svým kolegou Romanem Jelínkem podali námitku místní nepříslušnosti. Podle nich měli státní zástupci předat kauzu do Středočeského kraje již pří zahajování trestního stíhání. Obhájci uvedli, že nepředání případu místně příslušnému státnímu zastupitelství podle nich znamená, že dosavadní úkony policistů, žalobců a soudu by mohly být neplatné.

To však Bradáčová již dříve odmítla. Podle ní trestní řád žádnou takovou námitku nezná. Podobně se vyjádřila i Irena Válová, mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze, které nad kauzou vykonává dohled. Podle ní předávají státní zástupci sami případ jiným žalobcům ve chvíli, kdy zjistí, že nejsou místně či věcně příslušní.

Baradáčová již dříve vysvětlila, že Nejvyšší státní zastupitelství jejímu úřadu postoupilo trestní oznámení, jež prvotně mělo vztah k Ústeckému kraji. Až další vyšetřování pak vedlo k veřejným zakázkám ve středních Čechách.

Rath jakoukoli vinu odmítá. Jeho advokáti tvrdí, že . V záznamech odposlechů prý byly vynechány části, které hovoří v poslancův prospěch. Jak jsme měli možnost se s tím torzem spisu seznámit, utvrdilo se naše přesvědčení o tom, že ten proces byl nezákonný, byl účelový a protiprávní,“ prohlásil Černý.