Bude líp, slibuje ministerstvo financí. Ale jen o trochu | E15.cz

Bude líp, slibuje ministerstvo financí. Ale jen o trochu

ČTK

Životní úroveň České republiky v poměru k původním 12 zemím eurozóny v příštím roce mírně poroste. Ministerstvo financí v makroekonomické prognóze počítá příští rok s růstem českého hrubého domácího produktu na obyvatele v poměru k eurozóně na 82 procent z letošních odhadovaných 81 procent. Česko tak na tom bude lépe než Polsko, Maďarsko, Slovensko či Slovinsko.

 

"V letech 2016 a 2017 by se díky silnějšímu hospodářskému růstu proti 12 zemím eurozóny měla relativní ekonomická úroveň České republiky postupně zvýšit až na 82 procent průměru zemí 12 zemí eurozóny v roce 2017," uvádí materiál. Ministerstvo dále uvedlo, že loni se HDP na obyvatele přepočtený pomocí běžné parity kupní síly snížil v Řecku, Estonsku, Litvě, Chorvatsku a Portugalsku.

Česká republika by v ekonomické úrovni měla na tom být lépe než Slovensko, Polsko nebo Maďarsko. Slovensko podle údajů v predikci letos svoji úroveň zvýší na 73 procent a příští rok na 75 procent průměru 12 zemí eurozóny.

O pilotní provoz EET je stále malý zájem, tisíce firem se nepřihlásí včas

Cenová hladina v Česku se loni podle dokumentu zvýšila na 62 procent průměru původních 12 zemí eurozóny. "V následujících letech by měla komparativní cenová hladina HDP nepatrně vzrůst až na úroveň 63 procent v roce 2017, což bude i nadále napomáhat konkurenceschopnosti české ekonomiky," uvedl úřad.

Ekonomická úroveň zemí se srovnává na základě běžné parity kupní síly. To je poměr mezi měnami, který vyjadřuje schopnost zakoupit stejný soubor zboží nebo služeb v obou zemích. Index cenové hladiny je podíl měnového kurzu a parity kupní síly mezi měnami.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!