Bývalý manažer ČEZu si stěžuje na sousední domy ve Špindlu | E15.cz

Bývalý manažer ČEZu si stěžuje na sousední domy ve Špindlu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vladimír Schmalz, který upozornil na nesrovnalosti při výstavbě dvou domů ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku, vypovídal dnes před Okresním soudem v Trutnově. Řekl, že ho šokovalo, v co se výstavba dvou původně rodinných domů zvrhla. Před soudem v této kauze stojí dva úředníci, kteří se podle obžaloby dopustili přečinu maření úkonů úřední osoby z nedbalosti, za který jim hrozí až pět let vězení. Soud bude odpoledne pokračovat výslechy svědků, poté jednání odročí na další termín.

Dva nyní propojené bytové domy celkem s osmi byty a dvěma podzemními a třemi nadzemními podlažími postavil soukromý investor před několika lety naproti Medvědínu. Jde o místo, kde je možné stavět pouze rodinné domy se třemi byty a maximálně jedním podzemním a dvěma nadzemními podlažími. "Při založení stavby mi bylo jasné, že to neodpovídá schválenému projektu," řekl někdejší vrcholový manažer společnosti ČEZ Schmalz, který vlastní dům v bezprostředním sousedství novostavby.

Schmalz prostřednictvím svého právního zástupce začal komunikovat s úřady a dal zpracovat znalecký posudek. "Očekával jsem, že stavební úřad bude rozhodovat v souladu s územním plánem. Žil jsem v domnění, že vedle mě vyrostou dva malé domky," řekl Schmalz, který nakonec ve věci podal trestní oznámení.

Podle spisu bývalý vedoucí odboru výstavby ve Špindlerově Mlýně Petr Kubec zanedbal svou povinnost a neposoudil, zda je stavba v souladu s územním plánem, a vydal pro ni stavební povolení. Poté schválil několik změn staveb před dokončením.

Kubec dnes u soudu řekl, že stavební povolení prošlo všemi dotčenými orgány a nikdo ho nerozporoval. "Nebyl čas a prostor kontrolovat, jak je stavba založena a zda je v souladu s územním plánem a stavebním povolením," odpověděl dnes soudu na dotaz, proč nikdo nezkontroloval, že stavba je větší, než umožňoval územní plán i stavební povolení.

Obžalovaná je také úřednice Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Jana Svobodová, k níž účastníci řízení podali stížnosti na postup investora. Nezákonná rozhodnutí špindlerovského stavebního úřadu podle spisu neprozkoumala a o podnětech nerozhodla. Její nadřízená z krajského úřadu dnes u soudu vypověděla, že stavební povolení v rozporu s územním plánem nemělo být vůbec vydané, v postupu kraje však žádné pochybení neshledala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video