Části Prahy nejspíš nikdy nebudou mít protipovodňové hráze | E15.cz

Části Prahy nejspíš nikdy nebudou mít protipovodňové hráze

Protipovodňové cvičení v pražských Holešovicích
Protipovodňové cvičení v pražských Holešovicích
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Proti povodním v hlavním městě zřejmě nikdy nebudou ochráněny části Lahovic, Lahoviček, Lipenců, Sedlece, Podhoří a Troji. Vybudování protipovodňové ochrany v těchto lokalitách by podle Prahy stálo nepoměrně více než škody, které by velká voda napáchala.

Většina oblastí, která by mohla být velkou vodou ohrožena, ale chráněna je. Podle ředitele magistrátního odboru krizového řízení Petra Berana jsou protipovodňová opatření v metropoli téměř hotova, zbývá dokončit a zkolaudovat stěnu ve Velké Chuchli.

V oblasti Lahovic a Lahoviček, které leží u soutoku Berounky s Vltavou, Praha po povodních nabídla lidem odkup jejich domů. S vybudováním ochrany se tam nepočítá, naopak oblast je považována za rozlivovou zónu. „O lidi by bylo ale v případě povodní postaráno, jsou vypracovány přesné evakuační plány, je připraveno náhradní ubytování,“ řekl Beran. „To samé je na severu v okolí Sedlece. Tam by šly náklady na protipovodňová opatření do stamilionů korun, přitom je tam pár domů,“ konstatoval Beran.

V Lipencích a Dolních Černošicích, které už jsou ale ve Středočeském kraji, by velká voda zaplavila především přístupové cesty. Praha proto v budoucnu podle Berana uvažuje o tom, že silnici vyvýšila a tím vytvořila přirozenou hráz.

Protipovodňová opatření v Praze jsou připravena na takovou výšku hladiny Vltavy, jako byla před deseti lety, s rezervou 30 centimetrů. Opatření tvoří zemní valy, betonové stěny a mobilní hrazení. Celková délka bude po dokončení 19,255 kilometru, z toho 6,925 činí mobilní hráze. Část protipovodňové ochrany byla podle Berana vybudována také na kanalizaci. Je možné ji uzavřít tak, aby voda do města netekla právě prostřednictvím kanálů. To, co by do kanalizace teklo seshora, by se odčerpávalo pomocí velkokapacitních čerpadel.

Protipovodňový systém se v Praze začal připravovat v roce 1997. Při povodni před deseti lety byly hotovy zábrany v úseku zhruba od Žofína po nemocnici Na Františku. Voda ale i přesto do těchto míst tekla kanalizací. Záplavy ve městě napáchaly škody za zhruba 27 miliard korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.